گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نماینده مردم شهرستان آستانه ‌اشرفیه در مجلس: برای افزایش ارزش ملی پول، حذف صفرها بهترین راه در کوتاه مدت است

دکتر محمدحسین قربانی با اشاره به کاهش ارزش ملی پول در سطح بین المللی، گفت: بهترین راه در کوتاه مدت حذف صفرها است. بهتر است دولت حداقل سه صفر را حذف نماید، درست است شوکی وارد می شود ولی شوک یکباره بهتر از اقدام قدم به قدم است اما با این حال

1396/05/11
|
15:02
|


برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی و تبعات اقتصادی گذر از ریال به تومان و با حضور مهندس حسین طوسی عضو کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران و دکتر محمدحسین قربانی نماینده مردم شهرستان آستانه‌اشرفیه در مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

مهندس حسین طوسی با اشاره به تغییر واحد پول گفت: می خواهیم با حذف یک صفر ریال را تبدیل به تومان کنیم و این مسئله در جامعه ما سال هاست که انجام شده و در عرف اجتماع ریال معنا ندارد و حتی در مبادلات در بازار مدت ها است که قیمت ها را به تومان می نویسیم و تنها مصرفی که ریال دارد در عملیات حسابداری و در نرم افزارهای مالی و ادبیات رسمی حسابداری مالی ما است که رسمیت دارد و آن هم هیچ تاثیری در هیچ جایی ندارد و فقط رقم بزرگ شده است.

وی با بیان اینکه هیچ کدام از اینها دلیل کافی و وافی و لزومی برای تغییر واحد پول نیست، از نظر علمی به بررسی این تغییر پرداخت و بیان داشت: برای اینکه به صورت علمی بخواهیم وارد این قضیه شویم باید ببینیم از دید اقتصاد کلان و در شرایط اقتصادی ما چه نیازی به این کار داریم و این کار چه مزایایی برای اقتصاد ما دارد. مشکلات اقتصاد ما چیست. اگر مشکلات اقتصاد ما 10 تا باشد شاید تغییر واحد پول آخرینش باشد.

عضو کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران با اظهار به اینکه یکی از دلایل تغییر پول در کشورهای دیگر خروج از تورم و کاهش ارزش بسیار فاجعه بار پول بوده است، متذکر شد: اینکه با حذف صفر، تورم از بین می رود یا ما را داخل رونق اقتصادی می کند و در مبادلات اقتصادی تاثیر دارد و از رکود خارج می شویم و یا در سرمایه گذاری تاثیر دارد، تصوری اشتباه است.

وی افزود: معاملات پولی اسکناس با شیوه های جدید به حداقل رسیده و حجم بالایی با اسکناس انجام نمی دهیم. ما چه انتظاری از این تغییر پول در اقتصاد داریم و کدام یک از مشکلات اقتصادی ما با حذف این یک صفر حل می شود؟

طوسی با اشاره به هزینه های سنگین حاصل از تغییر پول بر اقتصاد کشور گفت: تغییر پول در اقتصاد کلان و ساختار اقتصادی ما تاثیر ندارد و در مقابل هزینه هایی دارد، این تغییر حداقل دو الی سه سال هزینه می خواهد و چند هزار میلیارد هزینه دارد و تازه در این مدت هنوز این پروژه تمام نشده اثراتش خنثی می شود و ممکن است اثرات منفی هم داشته باشد.

وی تاکید کرد: اگر به طرف تغییراتی در سیستم پولی و بانکی و مالی و اقتصادی مان می رویم باید این تغییرات با در نظر گرفتن اولویت هایی که وجود دارد ساختاری، اصولی، اساسی و ضروری باشد.
دکتر محمدحسین قربانی با بیان اینکه در اقتصاد دنیا تورم شاخص اصلی بهای پول است، تصریح کرد: وقتی بهای پول و ارزش ملی پول کاهش پیدا کند دو مولفه در اقتصاد آن کشور باید مورد توجه قرار بگیرد یک. رشد اقتصادی و ارزش پول ملی و دو. نوع سرمایه گذاری که می خواهد در کشور انجام شود.

وی یادآور شد: در دهه گذشته تورم 40 درصدی و افت شدید بهای پول ملی را تجربه کردیم و این برای اقتصاد ملی ما خوشایند نبود. شاید ما همان زمان نیاز بود تا جراحی بر اقتصاد انجام می دادیم و برای بالا رفتن ارزش پول ملی اقدام به حذف صفرهای پول ملی مان می کردیم ولی در مدیریت چهار ساله اخیر باعث شد تا به تورم تقریبا تک رقمی دست پیدا کنیم و تا حدودی پول ملی ما ارزش پیدا کند.

نماینده مردم شهرستان آستانه‌اشرفیه در مجلس با اشاره به کاهش ارزش ملی پول در سطح بین المللی، در خصوص خروج از این وضعیت گفت: بهترین راه در کوتاه مدت حذف صفرها است. بهتر است دولت حداقل سه صفر را حذف نماید، درست است که یک شوکی وارد می شود ولی شوک یکباره بهتر از اقدام قدم به قدم است اما با این حال حذف یک صفر و تبدیل ریال به تومان خود یک گام به جلو است.

وی با ذک اینکه الزاما اشتغال، سرمایه گذاری و ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاری بر عهده تیم اقتصادی دولت نیست، در ادامه اظهار داشت: یکی از مولفه هایی که بانک مرکزی باید به آن بپردازد ارزش پول ملی است و باید در این زمینه زودتر از این ها اقدام می کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی