گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك كارشناس حقوقی اظهار داشت: مجازات کیفری برای چک های برگشتی وجود ندارد

یک کارشناس حقوقی اظهار داشت: چک هایی که امروز استفاده می شود حتی اگر به روز هم باشد، در دادگاه ها در باب مسئولیت های مدنی رسیدگی می کنند، الان اصل بر این است که چک موعد دار است و مجازات کیفری برای آن وجود ندارد .

1396/05/13
|
11:51
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت وگو با موضوع عارضه چک های برگشتی به عنوان بیماری پنهان اقتصادی و با حضور دکتر ایمان زنگنه کارشناس پولی و بانکی و دکتر محمد اختراعی سنایی کارشناس حقوقی و استاد دانشگاه به روی آنتن رفت.

دکتر ایمان زنگنه با بیان اینکه کارکرد چک در ایران بیشتر از نقشی است که در سایر کشورها وجود دارد، اظهار داشت: علاوه بر اینکه چک به عنوان یک نوع تعهد آنی است، کارکرد خودش را تغییر داده است و به نوعی ایجاد تعهد برای آینده لحاظ شده است.

وی تصریح داشت: در حقیقت مبادلات و فعالیت های اقتصادی که تجار در ایران انجام می دهد، به دلیل نبود اعتبار بانکی برای فعالان اقتصادی، چک را محل اعتبار برای خودشان تعیین کرده اند و این موضوع همیشه وجود داشته است.

کارشناس پولی و بانکی با اشاره به سابقه چک در ایران، بیان داشت: در ایران برای چک وظایفی بیش از آنچه باید داشته باشد، نهاده شده است. چک در ایران به عنوان ضمانت اجرا در مبادلات است و در واقع تعهداتی ایجاد می کند که ارتباطی به فعالیت اقتصادی ندارد. به عنوان مثال فرد برای اینکه سند را به نام بزند، چک را به عنوان ضمانت و پشتوانه می دهد که از نظر حقوقی چنین تعریفی برای چک نداریم. بخشی از دعاوی که مربوط به چک است، فرای مسائل مالی است.

در ادامه دکتر محمد اختراعی سنایی چک را یک وسیله پرداخت دانست و عنوان داشت: در گذشته توجه زیادی به چک شده بود و چک را دستور پرداخت عنوان می کردند اما از زمانی که تغییراتی در قانون چک پیش آمد و چک تاریخ دار توسط قانون گذار پذیرفته شد، اعتبار چک کمتر شد.

کارشناس حقوقی خاطرنشان کرد: البته در گذشته نیز کسانی که چک داشتند خیلی به دستور پرداخت فوری توجهی نداشتند اما به دلیل شرایطی که در قانون پیش بینی شده بود، یعنی صادر کننده چک باید در زمان صدور چک در بانک، معادل مبلغ چک، وجه نقد داشته باشد، چک های برگشتی کمتر بود.

استاد دانشگاه به تغییر قانون اشاره داشت و بیان کرد: این تغییر قانون به لحاظ تخلفات عدیده ای بود که صادرکنندگان چک مرتکب شدند. به همین جهت قانون گذار پذیرفته است که چک تاریخ موخر را نیز پرداخت کنند یعنی تا زمان حلول تعهد یا سررسید چک، صادرکننده چک مسئولیتی ندارد. این موضوع باعث شده به جای صدور سایر اسناد اعتباری مانند سفته، از چک استفاده کنند.

وی افزود: چک هایی که امروز استفاده می شود حتی اگر به روز هم باشد، در دادگاه ها در باب مسئولیت های مدنی رسیدگی می کنند در حالی که در گذشته اصل بر ارتکاب جرم بود اما الان اصل بر این است که چک موعد دار است و مجازات کیفری برای آن وجود ندارد و موضوع چک را حقوقی عنوان می کنند.

اختراعی سنایی با اشاره به بانک ها تاکید کرد: بانک ها باید برای چک ها اعتبار قائل باشند و ترتیبی برای پرداخت چک های برگشتی داشته باشند و این چک ها بی رویه در اختیار افراد قرار نگیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی