گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نایب رئیس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: باتوجه به انبوه چک های برگشتی ، چاره ای جز محدود کردن آن نداریم

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به انبوه چک های برگشتی، گفت: اعتماد عمومی نسبت به چک آسیب جدی دیده است. متاسفانه از چک به قدری بد استفاده کرده ایم که در حال حاضر چاره ای جز محدود کردن چک، نداریم.

1396/05/15
|
18:43
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع عارضه چک های برگشتی به عنوان بیماری پنهان اقتصادی و با حضور دکتر هوشیار فقیهی معاون اقتصادی اتاق اصناف و جهانبخش محبی نیا نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر هوشیار فقیهی به بیان شرایط نظام پولی کشورها پرداخت و عنوان داشت: در نظام اقتصادی کشورها، نظام پولی جایگاه خاصی دارد زیرا یک نیروی حمایت برای تولید ارزش در کشورها قرار می گیرد. در واقع نظام پولی در کنار نظام تولیدی برای تامین منابع مالی آنها قرار می گیرد و در کنار نظام بازرگانی برای مراودات بین المللی و داخلی قرار می گیرد.

وی با اشاره به شرایط نظام پولی در ایران، بیان داشت: کارکردی که در کشورهای دیگر از نظام پولی می بینیم، در ایران وجود ندارد یعنی وظایف ذاتی نظام پولی نسبت به تولید کالا، بازرگانی و موارد دیگر که تولید ارزش را انجام می دهند، به خوبی ساماندهی نشده است و مشکلاتی را به همراه دارد.

معاون اقتصادی اتاق اصناف چک را یکی از زیرسیستم های نظام پولی تعریف کرد و بیان داشت: به دلیل اینکه کارکردهای دیگر نظام بانکی را از نظر توسعه نظام الکترونیک و استفاده از سیستم هایی که قابلیت شفاف سازی در نظام پولی کشور دارد، مورد توجه قرار نداده ایم، بازار خودش را به این سمت کشیده که از چک به عنوان ابزار جایگزین استفاده کند.

وی اشاره کرد: در مغایرات با قانون، حتی نظام دولتی کشور نیز چک را به عنوان ضمانت در خیلی از قرارداها قبول می کند یعنی کارکرد اصلی که قانون گذاری و نظام بانکی در نظر گرفته است، از نظر نظام دولتی مورد قبول نیست.

فقیهی از حجم بالای استفاده از چک در کشور به عنوان یک چالش یاد کرد و ابراز داشت: در سال 2014 ده برابر بیشتر از ترکیه از چک استفاده کردیم که البته درصد چک های برگشتی، ایران نصف آنها است. در سال جاری و در اردیبهشت ماه میزان چک های برگشتی نسبت به زمان مشابه سال گذشته، 36 درصد رشد داشته است که این برای اقتصاد ایران پیام های مثبتی ندارد و نشان از رکود در کشور است.

وی در عین حال تصریح داشت: اما این واقعیت را در نظر بگیریم که در کنار مشکلات حادی که نظام پولی کشور با آن درگیر است، موضوع چک یک بحث کوچک است زیرا مشکلات اصلی که در حوزه نظام پولی کشور وجود دارد بیشتر از سمت بانک ها است که باعث مشکلات زیادی در حوزه تولید و اشتغال شده است.

جهانبخش محبی نیا با تاکید بر اینکه باید در حوزه نظام اقتصادی، خودمان را از نگاه بخشی خلاص کنیم، گفت: افراد نباید انتظار داشته باشند که اگر در بخش خودشان نیازهایشان مدیریت و یا برای آنها قانون تصویب شود، مشکلات حل می شود.

وی اضافه کرد: یک زمانی می گفتند بانک خصوصی در ایران نداریم و اگر بانک خصوصی داشته باشیم، خیلی از مشکلات برطرف می شود. با آن نیازها در آن زمان این کارها را انجام دادیم و امروز متاسفانه در هر کوچه یک بانک راه اندازی شده است در حالی که هیچ کمکی به اقتصاد نمی کنند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به قانون چک نیز اشاره کرد و بیان داشت: بارها در مجالس چک را محدود و معطوف به اخلاق عمومی کردند اما از این امکان به عنوان تسهیل در امور پولی و بانکی استفاده نکردیم.

وی با اشاره به انبوه چک های برگشتی، تصریح کرد: اعتماد عمومی نسبت به چک آسیب جدی دیده است. این در حالی است که خیلی از افراد پول دارند اما بدهی شان را به نظام بانکی پرداخت نمی کنند و امروز و فردا می کنند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: مجلس عناوین مجرمانه را به قدری توسعه داده است که قوه قضائیه در محاکم به ثبت شکایت و غرق شدن در این مراجعات شده است. متاسفانه از چک به قدری بد استفاده کرده ایم و نگاه های بخشی نسبت به آن داشتیم که در حال حاضر به جز محدود کردن چک، چاره دیگری نداریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی