صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

تولیدکننده شیر و گوشت گفت: در جهان امروز به دنبال توجه به محیط زیست، بالا بردن بهره وری، کیفیت و پایداری هستند اگر اینها را در ژن هایمان داشته باشیم عملا می توانیم صادرات را انجام دهیم.

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع اصلاح نژاد دام- سبک و سنگین و با حضور مهندس رضایی تولیدکننده شیر و گوشت و واردکننده ژن به روی آنتن رفت.

مهندس رضایی به عنوان واردکننده ژن در خصوص فعالیت خود گفت: در مجموعه ای که داریم فعالیت می کنیم 13 هزار راس دام اصیل داریم. نزدیک به 70 سال است که در این رشته فعالیت می کنیم، بنده نسل سوم هستم که از پدر بزرگم به پدرم و به بعد من رسیده و در نهایت ثروتی که در اختیار ما است در قالب بانک ژنتیک قطعا به نسل بعد انتقال پیدا می کند.

وی با بیان اینکه فقط روی دام هلشتاین کار می کنیم، اظهار داشت: دام هلشتاین در واقع دامی است که از لحاظ ژنتیکی بالاترین توانمندی تولید سرانه شیر را دارد و در حال حاضر پنج درصد دام هایی را که در مجموعه مان داریم 90 کیلو در روز شیر تولید می کنند.

این تولیدکننده شیر و گوشت افزود: این مسئله نتیجه تمام زحماتی بوده که از سال 1333 مجموعه مرکز اصلاح نژاد به وجود آمده و ادامه پیدا کرده است، و با اصلاح ژن که داشته ایم توانسته ایم امروز به این نقطه برسیم. کشورهای جهان اول نگران هستند که با پیشرفتی که داشته ایم چه اتفاقی خواهد افتاد چون در خیلی از مسائل از آنها جلوتر هستیم، زیرا کار بومی سازی را انجام داده ایم.

رضایی با اشاره به اهداف صنعت دامپروری عنوان کرد: یکی از اهداف، محیط زیست است ما باید از گونه های دامی ژنی استفاده کنیم که کمترین صدمه را به محیط زیست بزند، اگر قرار بر این باشد که ما از دام هایی استفاده کنیم که ایرانی هستند، چندین قرن قبل هم استفاده شده ولی محیط زیست آیندگان را به خطر بیاندازند از این گونه ها نباید استفاده کنیم.

وی بالا بردن راندمان در راستای مدیریت منابع را از دیگر اهداف صنعت دامپروری برشمرد و گفت: در 50 سال آینده کشور بحران آب خواهیم داشت یعنی باید بر ژن ها و دام هایی کار کنیم که با کمترین مقدار دریافتی آب، بیشتر مواد پروتئینی را بدهند.

این واردکننده ژن سوخت و مدیریت منابع را از اهداف حائز اهمیت دانست و افزود: امروز باید روی ژن هایی کار شود که کیفیت بالایی داشته باشد و بتواند بیشترین انرژی و پروتئین را برای مصرف کننده بدهد.

وی افزود: هدف بعدی پایداری است اگر قرار باشد از هر ژنی که داریم استفاده می کنیم، پایداری را نداشته باشیم در نهایت این صنعت را از بین می بریم.

رضایی در رابطه با صادرات ژن های اصیل ایرانی خاطر نشان شد: در جهان امروز، به دنبال توجه به محیط زیست، بالا بردن بهره وری، کیفیت و پایداری هستند اگر اینها را در ژن هایمان داشته باشیم عملا می توانیم صادرات را انجام دهیم.

مرتبط با این خبر

  • نباید فقط از مردم برای کاهش مصرف انتظار داشت

  • فناوری های نوین در حوزه آب به صورت گسترده در کشور استفاده نمی شوند

  • مصرف 80 درصد منابع آبی زیرزمینی به دلیل مدیریت نادرست

  • بسترسازی، تامین زیرساخت ها و ترویج، وظیفه وزارت نیرو در حوزه آب است

  • تحلیل پیشرفت‌های علمی ایران در پرتو انقلاب اسلامی

  • سازندگان دوچرخه نیاز به پشتوانه و حمایت دولت دارند

  • تایر و تیوپ، تنها قطعات تولید داخل برای استفاده در دوچرخه

  • زیرساخت ها برای استفاده مردم از دوچرخه فراهم نیست

  • تمام قطعات دوچرخه را می توانیم در داخل تولید کنیم

  • بررسی اصلاح الگوی مصرف آب و مدیریت بحران آب در کشور