گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

سخنگوی سازمان غذا و دارو: قانون، ضمانت اجرایی سازمان غذا و دارو است

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره ضمانت های اجرایی این سازمان ابراز کرد: ضمانت اولیه اجرایی این سازمان بر اساس قوانین موجود و اختیارات آن و همچنین آئین نامه های تابعه است.

1397/06/02
|
13:34
|

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع غذا و دارو و سلامت جامعه و با حضور دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو به روی آنتن رفت.

کیانوش جهانپور در آغاز درباره سازمان غذا و دارو گفت: این سازمان با این نام کمتر از هشت سال قدمت دارد اما با توجه به اینکه کالاهای سلامت محور و به طور اخص غذا و دارو و ملزومات پزشکی، اهمیت زیادی دارند، همیشه مورد نظارت واقع می شدند و در تمام دنیا نیز سازمان هایی در این زمینه تحت عنوان سازمان غذا و دارو حتی در بعضی از کشورها وزارت غذا و دارو فعالیت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته معاونت غذا و دارو در وزارت بهداشت وجود داشت اما با توجه به اهمیت موضوع، سیاست گذاران به این نتیجه رسیدند به سمت تاسیس یک سازمان مستقل در زیر مجموعه وزارت بهداشت به عنوان تولیت سلامت به نام سازمان غذا و دارو برود. مشهورترین سازمان غذا و دارو در دنیا را در ایالات متحده داریم.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به جایگاه این سازمان عنوان کرد: اهمیت موضوع غذا و سلامت عمومی موجب تقدم نام غذا بر دارو در نامگذاری سازمان شد. امیدوار هستیم این نامگذاری بر مشی و مسیر حرکت سازمان هم تاثیر بگذارد؛ چنانچه در دوره جدید سازمان، ریاست سازمان نیز بر این موضوع تاکید کرد.

وی اشاره کرد: سازمان غذا و دارو متکفل بر نظارت، ساخت و واردات کالاهای سلامت محور اعم از غذا، دارو، مواد اولیه دارویی و آرایشی و بهداشتی، مکمل های تغذیه ای و رژیمی، فرآورده های طبیعی و سنتی و ملزومات مصرفی پزشکی است. همچنین در موضوع دارو علاوه بر نظارت، مسئله امنیت و تنظیم بازار نیز جزو کارویژه های سازمان قرار دارد.

جهانپور با اشاره به اهمیت سازمان غذا و دارو و جایگاه آن در تمام کشورهای دنیا، گفت: یک کشور ممکن است حتی سازمان استاندارد نداشته باشد اما حتما موضوع غذا و دارو را در قالب سازمان غذا و دارو یا وزارت غذا و دارو بررسی و نظارت می کند.

وی درباره ضمانت های اجرایی این سازمان ابراز کرد: ضمانت اولیه اجرایی این سازمان بر اساس قوانین موجود و اختیارات آن و همچنین آئین نامه های تابعه است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی