گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مدیر كل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو: حوزه های آرایشی، بهداشتی و سلولوزی بخش های نظارتی سازمان غذا و دارو هستند

عبدالعظیم بهفر درباره بخش های نظارتی این اداره کل گفت: یک حوزه، مربوط به فرآورده های آرایشی است. حوزه دوم فرآورده های بهداشتی است. همچنین سومین حوزه فرآورده های سلولوزی است.

1397/06/02
|
13:52
|

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع فرآورده های آرایشی و بهداشتی در جامعه و با حضور دکتر عبدالعظیم بهفر مدیر کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو به روی آنتن رفت.

عبدالعظیم بهفر در آغاز با بیان اینکه برای تائید یک محصول بهداشتی و آرایشی در وزارت بهداشت، باید چند مرحله سپری شود، گفت: نخستین مرحله این است که ترکیب فرآورده هایی که می خواهد وارد بازار شود، باید مورد ارزیابی قرار گیرد و ترکیب محصولات آرایشی و بهداشتی باید سلامت و امنیت لازم را داشته باشند و این موضوع هم برای محصولات تولید داخل و هم واردات لحاظ می شود.

وی افزود: مرحله دوم بررسی و ارزیابی کارخانه هایی است که فرآورده های آرایشی و بهداشتی را تولید می کنند. در داخل کشور توسط بازرسی هایی که توسط دانشگاه علوم پزشکی از طرف سازمان غذا و دارو، بررسی های لازم انجام می شود. همچنین در کشورهای دیگر توسط سازمان های بازرسی این بررسی صورت می گیرد.

مدیر کل فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در ادامه به مرحله عرضه کالاهای آرایشی و بهداشتی به بازار اشاره کرد و عنوان کرد: در این مرحله یک بازرسی و بررسی صورت می گیرد تا مشخص شود، محصول ارائه شده با ادعاهای اولیه تولید کننده یا وارد کننده همخوانی دارد یا خیر. در سطح عرضه به صورت تصادفی، نمونه هایی را انتخاب می کنیم تا ارزیابی های کلی روی آنها صورت بگیرد. در طی این فرآیندها، اطمینان برای وزارت بهداشت حاصل می شود، کالایی که وارد بازار شده است، مورد تائید و سلامت کافی جهت استفاده توسط مردم است.

وی درباره بخش های نظارتی این اداره کل گفت: یک حوزه، مربوط به فرآورده های آرایشی است. حوزه دوم فرآورده های بهداشتی است. همچنین سومین حوزه فرآورده های سلولوزی است. در این سه حوزه اداره کل برنامه هایی برای نظارت و کنترل در سطح عرضه دارد.

بهفر ادامه داد: به دلیل آنکه تولید فرآورده های سلولوزی و بهداشتی در سطح کشور به اندازه کافی داریم، کنترل ها نیز راحت تر انجام می شود زیرا دسترسی به سایت تولید کننده برای وزارت بهداشت میسر است و به همین دلیل هر زمان که تشخیص داده شود، می تواند کنترل های لازم را انجام دهد.

وی همچنین درباره حوزه آرایشی نیز عنوان کرد: مقدار تولید در این بخش کمتر است. البته این بدان معنا نیست که توان تولید در داخل کشور اندک است. حوزه آرایشی شامل مباحثی از علم شیمی، پزشکی و علوم دیگر است و تولید این فرآورده ها در داخل کشور نیز مشکل خاصی ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی