صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

مدیر عامل شرکت پیام آوران نانو فناوری فردانگر گفت: استفاده صنایع از آب ها و پسابی که این صنایع به طبیعت باز می گردانند، تاثیر زیادی روی ذخیره های آب سالم می گذارد و فناوری نانو می تواند در کاهش آلودگی های آب ها کمک زیادی کند.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع کاربرد فناور نانو در صنعت آب کشور و با حضور مهندس بهاره کاویانی مدیر عامل شرکت پیام آوران نانو فناوری فردانگر به روی آنتن رفت.

بهاره کاویانی در آغاز با اشاره به اینکه شرکت پیام آوران نانو فناوری فردانگر، کار تحقیقاتی خودش را در زمینه نانو فناوری از سال 86 شروع کرد، گفت: با توجه به نیاز کشور، به سمت حوزه آب و پژوهش و تحقیق در این زمینه سوق داده شدیم و البته این پتانسیل نیز در شرکت وجود داشت و به همین جهت از سال 91 تحقیقات را با تمرکز بیشتری روی حوزه آب دنبال کردیم.

وی افزود: تمرکز بیشتر روی آلودگی زدایی از چاه هایی بود که به دلیل کمبود آب های زیر زمینی و خشکسالی، املاح و یون های آن ها از مقدار استاندارد بیشتر بود و این سبب می شد، عملا خیلی از چاه ها مجبور می شوند بدون استفاده بمانند زیرا حساسیت زیادی روی استانداردهای آب وجود دارد.

مدیر عامل شرکت پیام آوران نانو فناوری فردانگر ضمن اشاره به اینکه روند کاهش آب، روندی جهانی است، گفت: استفاده صنایع از آب ها و پسابی که این صنایع به طبیعت باز می گردانند، تاثیر زیادی روی ذخیره آب های سالم می گذارد و فناوری نانو می تواند در کاهش آلودگی های آب ها کمک زیادی کند.

وی ادامه داد: در این راستا، روی چند فناوری کار کردیم و موفق شدیم، از فناوری نانو و پتانسیل آن، در حذف فلزات سنگین و یون نیترات از آب چاه ها استفاده کنیم و این موفقیت باعث شد، این چاه ها بتوانند با استفاده از استانداردهای لازم، آب آشامیدنی سالمی را برای استفاده مردم تامین کنند.

کاویانی در گفتگو با رادیو گفت و گو از تعامل مثبت شرکت با ستاد گفت و عنوان کرد: نیازهایی که کشور داشت، بر اساس تعاملی که با سازمان آبفا صورت گرفت، شناسایی شد و بر همین اساس اقدام به تحقیق و ساخت فناوری با استفاده نانو جهت تصفیه چاه های نا سالم کردیم تا آب مورد نیاز مردم در مناطق مختلف تامین شود.

وی تاکید کرد: فناوری های جدید باید ویژگی ها و برتری هایی نسبت به روش های سنتی داشته باشد چون در شیوه های قدیمی، مشکلات فراوانی از جمله هدر رفت آب وجود دارد و ضمن اینکه استفاده از آن شیوه ها، دارای پساب هایی است که باعث آلودگی نیز می شود.

مرتبط با این خبر

  • تاکید سند تحول بنیادین بر عدالت است

  • تحلیل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و عدالت آموزشی در گفتگوی علمی

  • سند تحول بنیادین دارای راهبردهای اساسی برای افق 1404 است

  • سند تحول بنیادین بر اساس فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی تدوین شده است

  • سند تحول بنیادین به زبان مدرسه تدوین نشده است

  • اعتبار سند تحول بنیادین از نظر به روز شدن خدشه دار شده است

  • چشم اندازهای آموزش و پژوهش در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

  • اجرای بازنگری ضمنی در هنگام اجرای سند تحول

  • عملکرد نظام آموزشی کشور نسبت به تغییرات و تحولات جامعه منفعلانه است

  • عدالت؛ روح سند تحول آموزش و پرورش است