صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

استاد دانشگاه صنعتی شریف با تصریح بر اینکه جداسازی اورانیوم عملا کار بسیار سختی است، اظهار داشت: روز ملی فناوری هسته ای روزی است که از فناوری فوق العاده پیشرفته و پیچیده سانتریفیوژ برای جداسازی این اورانیوم ها و ایزوتوپ ها استفاده کردیم.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع ویژه برنامه روز ملی فناوری هسته ای و با حضور دکتر رضا روستا آزاد استاد دانشگاه صنعتی شریف به روی آنتن رفت.

رضا روستا آزاد در آغاز با بیان اینکه روز ملی فناوری هسته ای دارای ابعاد ویژه ای است که باید به آن پرداخته شود و به آن ببالیم، گفت: فناوری هسته ای حوزه ای چند رشته ای است، یعنی از رشته هایی مانند مکانیک و فیزیک و مهندسی شیمی و متالوژی و الکترونیک و کنترل تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه اصل بحث هسته ای به هسته اتم و انرژی فوق العاده ای که در هسته اتم ذخیره شده است، بر می گردد، اظهار داشت: انرژی صلح آمیز هسته ای پیچیده تر از انرژی غیر صلح آمیز هسته ای است. در قسمت غیر صلح آمیز، انرژی هسته فقط آزاد می شود و تخریب می شود در حالی که در بخش صلح آمیز، این انرژی فوق العاده را باید کنترل شده آزاد کنیم و در فضایی امن آزاد کرد که بتوان برای صلاح بشر استفاده کند.

وی بیان کرد: در حال حاضر فناوری که به حوزه استفاده از انرژی هسته ای بر می گردد، فقط مربوط به اورانیوم و مواد رادیو اکتیو است در حالی که در تئوری می توان از اکسیژن نیز انرژی گرفت اما در عمل فقط از این ذرات امکان دریافت انرژی وجود دارد. چون عناصر رادیو اکتیو قابلیت استفاده در انرژی هسته ای را دارد، در طبیعت کم هستند و باید تغلیظ شود.

استاد دانشگاه صنعتی شریف در گفتگو با رادیو گفت و گو با تصریح بر اینکه جداسازی اورانیوم عملا کار بسیار سختی است، اظهار داشت: روز ملی فناوری هسته ای روزی است که از فناوری فوق العاده پیشرفته و پیچیده سانتریفیوژ برای جداسازی این اورانیوم ها و ایزوتوپ ها استفاده کردیم که در حقیقت، یک شاهکار محسوب می شود.

روستا آزاد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هسته ای، اظهار کرد: در این حوزه باید به طور ویژه از شهید شهریاری یاد کنیم که با مدل سازی و شبیه سازی فوق العاده پیچیده ای که صورت داد، تغلیظ اورانیوم معدنی عادی را به 20 درصد بدون هیچ کمک خارجی انجام داد و به همین جهت، این یک کار فوق العاده است.

مرتبط با این خبر

  • تاکید سند تحول بنیادین بر عدالت است

  • تحلیل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و عدالت آموزشی در گفتگوی علمی

  • سند تحول بنیادین دارای راهبردهای اساسی برای افق 1404 است

  • سند تحول بنیادین بر اساس فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی تدوین شده است

  • سند تحول بنیادین به زبان مدرسه تدوین نشده است

  • اعتبار سند تحول بنیادین از نظر به روز شدن خدشه دار شده است

  • چشم اندازهای آموزش و پژوهش در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

  • اجرای بازنگری ضمنی در هنگام اجرای سند تحول

  • عملکرد نظام آموزشی کشور نسبت به تغییرات و تحولات جامعه منفعلانه است

  • عدالت؛ روح سند تحول آموزش و پرورش است