گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه صنعتی قم: ضرورت آمایش رشته های دانشگاهی بر مبنای فرصت‌های شغلی

بیت‌الله بدرلو از ضرورت آمایش تمام رشته های دانشگاهی گفت و اظهار داشت: این آمایش باید بر اساس فرصت های کاری که در اختیار فارغ التحصیلان دانشگاهی است، صورت بگیرد.

1398/06/20
|
11:53
|

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع پیگیری تفویض اختیارات وزارت علوم به دانشگاه ها در خصوص آمایش سرزمین و ماموریت گرا شدن دانشگاه ها و با حضور دکتر بیت‌الله بدرلو عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه صنعتی قم به روی آنتن رفت.

بدرلو در آغاز با بیان اینکه وقتی در حوزه دانشگاهی سخن می گوییم نباید از پسوند سرزمینی برای آمایش استفاده کنیم، گفت: اساس کار باید آمایش رشته های دانشگاهی باشد و در مرحله نخست باید فارغ از جغرافیا باشد. امروز در کشور مشکل اصلی متاثر از این است که رشته های دانشگاهی زیادی وجود دارد که در دوره های زمانی گذشته مخاطب و بازار کار خاص خودشان را داشتند اما امروز بنا به تغییراتی که در سطح جامعه رخ داده است، بازار کار مناسبی ندارند.

وی تصریح کرد: متولیان امر آموزش اعم از شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم باید راجع به آمایش رشته های دانشگاهی تصمیم گیری قاطعی داشته باشند و در این صورت می توانند ما را به اهداف خود برسانند.

عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه صنعتی قم از ضرورت آمایش تمام رشته های دانشگاهی گفت و اظهار داشت: این آمایش باید بر اساس فرصت های کاری که در اختیار فارغ التحصیلان دانشگاهی است، صورت بگیرد. همچنین آمایش رشته های دانشگاهی باید بر مبنای توسعه رشته های جدید و بین رشته ای که در دنیا بسیار اشتغال زا هستند نیز انجام شود.

وی در ادامه از ضرورت وجود رشته های دانشگاهی در تمام دانشگاه های کشور گفت و اظهار داشت: نباید به دلیل آمایش سرزمینی و تحصیلات تکمیلی، برخی رشته ها در بعضی از دانشگاه ها در مناطق خاص حذف شوند. البته به طور حتم وجود برخی رشته ها در برخی از مناطق می تواند هزینه کمتری داشته باشد و افراد بیشتری را جذب کند اما نباید به بهانه آمایش سرزمینی، افراد در مناطق مختلف را از وجود یک رشته محروم کرد.

بدرلو ادامه داد: در دانشگاه های معتبر کشورهای توسعه یافته نگرشی از جنس آمایش سرزمینی ندارند و از خارج از مرزها، دانشجو می گیرند. مشکل اساسی به رسالتی که متوجه دانشگاه ها است، بر می گردد و در آن بخش دچار انحراف و ابهام هستیم.

وی افزود: قرار است در خاورمیانه در حوزه علم و دانش رتبه اول را کسب کنیم و ملاک این ارزیابی نیز ارائه مقاله شده است در حالی که در خیلی از بخش ها از حل بسیاری از مشکلات محلی نیز عاجز مانده ایم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی