گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

استاد دانشگاه امام صادق (ع): مسئولین وزارت علوم، صندلی‌های خالی دانشگاه را نتیجه شرایط جامعه می‌دانند

عزیزی گفت: عموماً مسئولین حوزه آموزش عالی تلاش می‌کنند صندلی‌های خالی را نتیجه شرایط اقتصادی و فرهنگی جامعه بدانند.

1399/04/15
|
11:46

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع وزارت علوم و صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها و با حضور دکتر محمد سعید عزیزی استاد دانشگاه امام صادق (ع) به روی آنتن رفت.

عزیزی با بیان اینکه می‌توان به موضوع صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها از دو منظر نگاه کرد، گفت: یک منظر آن است که تقاضاهای کاذبی در رشته‌های پر طرفدار ایجاد شده است و در نتیجه صندلی بسیاری از رشته‌های دانشگاهی خالی مانده است. یک منظر دیگر این است که این مسئله ناشی از کمبود امکانات در عرصه آموزش عالی ایجاد شده است.

وی درباره وجود تقاضای کاذب اظهار کرد: این مسئله به این واسطه است که در نظام آموزش عالی صرفاً یک مسیر در روبه‌روی همه دانشجویان و متقاضیان داریم یعنی مسیر یگانه‌ای که هیچ تنوعی نیز در آن وجود ندارد و همه تصور می‌کنند که باید در رشته‌های دانشگاهی که با یک نظام آموزشی تقریباً مشابه عرضه می‌شوند، وارد شوند و بعد هم به سمت مسیر کار بروند.

این استاد دانشگاه امام صادق (ع) ادامه داد: کشورهای توسعه یافته مسیرهای متنوعی را برای تحصیلات بالاتر و آموزش عالی ایجاد می‌کنند اما در ایران این‌گونه نیست. وقتی مسیرها متنوع نیست دقیقاً همانند این است که بخواهیم ترافیک زیادی را وارد یک خیابان کنیم و در نتیجه ترافیک ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه از سمت آموزش و پرورش، دانش آموزان هدایت نمی‌شوند، عنوان کرد: تقاضاها در آموزش و پرورش آگاهانه نیست و کاملاً جریانات اجتماعی و فضایی که در جامعه وجود دارد، اثرگذار است و خانواده‌ها و دانش آموزان به سمت موج ایجاد شده حرکت می‌کنند.

عزیزی از نامشخص بودن معیار دانش آموزان در انتخاب رشته‌های دانشگاهی گفت و بیان کرد: دانش آموزان به جز اینکه از جریان ایجاد شده در جامعه دلیل محکم دیگری برای انتخاب ندارند به همین دلیل امروز شاهد هستیم رشته پزشکی بیش از سایر رشته‌ها طرفدار دارد.

وی با انتقاد از تلاش مسئولان وزارت علوم برای شانه خالی کردن از مسئولیت‌های خود در خصوص صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها گفت: عموماً مسئولان حوزه آموزش عالی تلاش می‌کنند صندلی‌های خالی را نتیجه شرایط اقتصادی و فرهنگی بدانند و مسئولیتی را متوجه خودشان ندانند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی