گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در رادیو گفت‌وگو: برای تنظیم سند هفتم توسعه نیازمند همراهی سیاست‌گذاران هستیم

هادوی از ضرورت همراهی سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزی سند هفتم توسعه و مجریان گفت و بیان کرد: اگر این هماهنگی به وجود بیاید، در شاخص‌های ارزیابی میزان دست‌یابی به اهداف علم و فناوری، موفق خواهیم بود.

1399/07/07
|
10:38
|

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی چشم انداز سند هفتم توسعه کشور و با حضور دکتر سید محمد مهدی هادوی عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت، معدن و تجارت به روی آنتن رفت.

سید مهدی هادوی از شاخص‌های بین المللی به عنوان معیاری برای سنجش وضعیت علم و فناوری کشور گفت و بیان کرد: وقتی این شاخص‌ها را در نظر می‌گیریم تا سطح قابل توجهی به برنامه‌های علمی و فناوری در برنامه‌های پنج ساله دست یافته‌ایم.

وی در عین حال انعکاس و اثربخشی رشد علم و فناوری را در سطح جامعه کافی ندانست و عنوان کرد: در هنگام برنامه ریزی و سیاست گذاری، بیشتر به متخصصین علم و فناوری رو می‌کنیم؛ یعنی کسانی که مدیریت فناوری را تحصیل کرده‌اند و تخصص در این حوزه دارند را برای برنامه ریزی انتخاب می‌کنیم اما در هنگام اجرا دنبال صاحبان علم و فناوری نمی‌رویم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس با تاکید بر اینکه در زمینه برنامه ریزی و اجرای برنامه‌های حوزه علم و فناوری نیازمند یک هماهنگی هستیم و این مهم باید بین متخصصین علم و فناوری با علم و فناوری تخصصی صورت بگیرد. اگر چنین اتفاقی در سند هفتم توسعه کشور رخ دهد، می‌توانیم در دست یابی به اهداف در این حوزه، بسیار موفق تر باشیم.

وی در ادامه از ضرورت همراهی سیاست گذاران و برنامه ریزی سند هفتم توسعه و مجریان در تمام مراحل گفت و بیان کرد: اگر این هماهنگی به وجود بیاید، در شاخص‌های ارزیابی میزان دست یابی به اهداف علم و فناوری، موفق خواهیم بود.

رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: متاسفانه با وجود همه تلاش‌هایی که در حوزه علم و فناوری داشته‌ایم، نتوانسته‌ایم خود و مردم را اقناء کنیم و حس خوشحالی و رضایت در این حوزه وجود ندارد زیرا اساسا مردم نمی‌توانند اثرات این پیشرفت‌ها را ببیند و لمس کنند.

وی اظهار کرد: در حقیقت حوزه‌هایی که در علم و فناوری رشد داشته‌اند، برای مردم قابل درک نبوده چون عموما در بخش زیرساخت‌ها و علوم پایه، شاهد رشد و توسعه بوده‌ایم و محصولات فناورانه کمتر تولید کرده‌ایم و در نتیجه ثروت کمتری ایجاد شده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی