گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

برای علاقمند كردن كودكان به خواندن كتاب؛ آموزش‌های غیررسمی جدی گرفته شود

فرزان در رادیو گفت و گو گفت: باید آموزش‌های غیر رسمی را جدی بگیریم و در این صورت دانش آموزان به استفاده از کتب غیر درسی تمایل پیدا می‌کنند و در نتیجه سهم نشر این کتاب‌ها بیش از پیش خواهد شد.

1400/08/29
|
11:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، فرشید فرزان کارشناس ارشد حوزه مدیریت آموزشی با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد نحوه انتقال آسانتر علوم به جامعه به خصوص قشر کودکان مصاحبه کرد.

فرزان گفت: در حوزه آموزش علوم در سطح دانش آموزان و کودکان با این چالش مواجهیم که مفاهیم را به طور دقیق تعریف نکرده و در اسناد بالادستی آن‌ها را به صورت دقیق نمی‌بینیم در حالی که انتظار رشد و پیشرفت در این حوزه داریم.

وی با اشاره به دو سند اصلی برنامه درسی و تحول در حوزه کودک و نوجوان که در دهه 80 تدوین شده ادامه داد: این اسناد، بالادستی صرف هستند و به طور جزئی قابلیت اجرا ندارند و بسنده کردن فعالیت‌ها به حیطه اسناد موجب شده به ایده آل ذهنی در این حوزه نرسیم.

این کارشناس ارشد حوزه مدیریت آموزشی با بیان اینکه در اواخر دهه 70 و 80 شاهد شکوفایی تالیف و پس از آن رشد ترجمه بودیم خاطرنشان کرد: چالشی که پیش روی تمام تصمیم گیری‌ها در حوزه مخاطبان مسائل فرهنگی وجود دارد این است که مخاطب کودک و نوجوان را به رسمیت نمی‌شناسیم و نیازهای آنها را نمی‌بینیم؛ فرهنگ را با الگوپذیری از ارکان دیگر جامعه، دستوری می‌بینیم در حالی که دانش آموزان با چند سال گذشته تغییر کرده‌اند.

فرزان در رادیو گفت و گو ضمن تاکید بر ارائه مشوق‌هایی برای ناشران برای رقابت با حوزه ترجمه یادآور شد: هیچگاه روی تولید محتوا سرمایه گذاری نمی‌کنیم؛ گرایش کودکان به کتاب‌های خارجی به دلیل محتوای جذاب آنهاست در حالی که در کشور خود می‌توانیم روی این حوزه سرمایه گذاری کنیم.

وی همچنین بیان کرد: در حوزه کتاب‌های کودک، سیل آثار ترجمه شده را داریم و این در حالی است که کیفیت قابل قبولی ندارند و بیشتر تبلیغات زیادی دارند؛ فرهنگ را نمی‌توان وارد کرد چرا که مسئله‌ای کاملا بومی است.

این کارشناس ارشد حوزه مدیریت آموزشی در پایان تصریح کرد: در حوزه آموزش باید آموزش‌های غیر رسمی را جدی بگیریم و در این صورت دانش آموزان به استفاده از کتب غیر درسی تمایل پیدا می‌کنند و لذا سهم نشر این کتاب‌ها بیش از پیش خواهد شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی