گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

تولید علم و تقویت بنیان‌های انقلاب؛ اهداف سازمان بسیج اساتید کشور

قائم مقام سازمان بسیج اساتید کشور در رادیو گفت و گو گفت: در بسیج اساتید به موضوعاتی که اثر مستقیم بر حفظ، بسط و توسعه انقلاب اسلامی دارد پرداخته می‌شود و در کنار نهاد علم به دنبال تقویت بنیان‌های انقلاب اسلامی می‌باشد.

1400/08/30
|
11:21
|

به گزارش رادیو گفت و گو، دکتر محمدرضا ابن‌الدین حمیدی عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) و قائم مقام سازمان بسیج اساتید کشور به مناسبت هفته بسیج در برنامه «گفتگوی علمی» از نهضت استادی بسیج گزارشی ارائه داد.

وی به تعریف نهضت استادی بسیج پرداخت و گفت: سازمان بسیج اساتید یک نهاد و نه یک سازمان است؛ یک نهاد قدرت انعطاف پذیری و رویکرد به روزی دارد و در واقع یک سمن بزرگ است که با عنوان بسیج اساتید در کنار سازمان علم، وزارت علوم، نظام آموزش عالی کشور و نظام پژوهشی کشور نقش نهضتی ایفا می‌کند و کنترل گر، ترغیب کننده و کمک کننده به حکمرانی دینی در نظام علم کشور است.

ابن الدین حمیدی پیرامون نقش این سازمان در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: نظام آموزش عالی کشور از یک نظام بروکراتیک علمی برخوردار است که کارآمدی آن دچار مشکل است و از این سازمان علم انتظار می‌رود نیازهای علمی کشور را برطرف نماید و علم نافع تولید کند اما موفقیت چندانی در این راه نداشته است و لذا برای کارآمدسازی این علم و ایجاد دانشگاه تراز تمدن اسلامی، نهضت بسیج حاضر است.

بسیجی به معنای داشتن کار بسیج نیست

قائم مقام سازمان بسیج اساتید کشور همچنین با ابراز تاسف از موفقیت نه چندان خوب در تربیت اساتید تراز اسلامی افزود: مرزهای بسیج اساتید تنها به معنای داشتن کارت بسیجی نیست بلکه هر که ایران را دوست بدارد و قلبش برای آن بتپد، بسیجی است و لذا از اساتید بسیجی انتظار می‌رود تا بتوانند بین تخصص خود و نیازهای کشور نسبت علمی برقرار کنند.

وی با بیان اینکه بسیج اساتید ترجیح می‌دهد به موضوعاتی بپردازد که اساس انقلاب را تحکیم بخشد اظهار کرد: در بسیج اساتید به موضوعاتی که اثر مستقیم بر حفظ، بسط و توسعه انقلاب اسلامی دارد پرداخته می‌شود و در کنار نهاد علم به دنبال تقویت بنیان‌های انقلاب اسلامی می‌باشد.

گروه‌های علمی مسئله محور

ابن الدین حمیدی در رادیو گفت و گو بیان کرد: در حوزه علم از اساتید خواسته شده گروه‌های حداقل 3 نفر با عنوان گروه‌های علمی مسئله محور در دانشگاه‌ها تاسیس کنند؛ بیش ا ز 350 گروه مسئله محور در کانون‌های کشور تاسیس شده که با نماینده شهرشان در ارتباطند و خروجی کار آنها به دست نمایندگان می‌رسد و راه حلی برای مشکلات حوزه انتخابی نمایندگان است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) در ادامه در مورد جهاد تبیین گفت: این جهاد با تلاش‌های مخالفان و معاندان برای تغییر رویکرد و شناخت مردم نسبت به انقلاب صورت می‌گیرد و جهاد تبیین به معنی تبیین گری واقعیات نظام و انقلاب در دانشگاه‌ها و استفاده از ظرفیت مرجعیت اساتید در تریبون‌های در دسترس است.

وی پیرامون بیانیه گام دوم انقلاب رهبری یادآور شد: باید در ابتدا فهم مشترکی از این بیانیه پیدا کرد و لذا تعدادی از اساتید که درک خوبی از انقلاب دارند دوره‌های آموزش آموزش دهندگی به آنها ارائه شد؛ هزار استاد در اولین گام آموزش داده شده و همچنین بیش از 93 اندیشکده مطالعات راهبردی در کانون‌های بسیج دانشگاهی به شکل نهضتی تشکیل شده است.

راه اندازی شرکتهای دانش بنیان توسط بسیج

ابن الدین حمیدی یادآور شد: سازمان بسیج مستضعفین بیش از 22 قشر دارد و بین آنها ارتباط سیستمی وجود دارد.

قائم مقام سازمان بسیج اساتید کشور با بیان اینکه نظام حکمرانی کشور نیازمند یک نظارت عالمانه است افزود: نظارت عالمانه همان امر به معروف و نهی از منکر است؛ امر به معروف و نهی از منکر به حکمرانان باید از طریق اساتید بسیجی شکل گیرد لذا گروهای رصدگر با همین هدف شکل گرفتند.

به گفته وی بسیج در تمامی استان‌ها، شهرک‌های صنعتی و شرکت‌های دانش بنیان را راه اندازی کرده و برای ورود افراد گزینشی صورت نمی‌گیرد و لذا افراد برای نوآوری و کارآفرینی می‌توانند به راحتی به این مجموعه ورود کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی