گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

میزان تولید برق تجدیدپذیر کمتر از یک درصد است

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در رادیو گفت وگو اظهارکرد: در حال حاضر میزان کل تولید برق تجدیدپذیر ما حدود 800 مگاوات است که این یعنی ما کمتر از یک درصد برق تجدیدپذیر را تولید می‌کنیم.

1400/09/08
|
17:46
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، مجید عباسپور عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با برنامه «گفتگوی علمی» در مورد فناوری‌های نوین و انرژی‌های تجدیدپذیر دریایی مصاحبه تلفنی کرد.

عباسپور با بیان اینکه مباحث مهندسی دریایی اولین بار در دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفت اظهارکرد: در حال حاضر رشته صنایع دریایی در پردیس کیش دانشگاه صنعتی شریف در مقطع ارشد و دکتری آموزش داده می‌شود.

وی بحث انرژی‌های تجدیدپذیر در محیط دریا را به دو بخش «بالای سطح آب» و «درون محیط آبی» تقسیم کرد و گفت: فعالیت‌های بالای سطح آب که در دنیا هم خیلی رایج است به مزارع بادی دریایی مربوط می‌شود چراکه در محیط دریایی، جریان باد رخ می‌دهد و در محیط آبی نیز سیستم تبدیل کننده امواج به انرژی، سیستم تبدیل حرکت پیچشی به افقی و توربین‌های جریان دریایی از جمله سیستم‌های مورد استفاده هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف از برگزاری کنفرانس بین المللی کاپ 26 با حضور بسیاری از سران دنیا سخن گفت و افزود: 120 کشور اعلام کردند که تا سال 2025 بین 20 تا 25 درصد از انتشار گاز گلخانه‌ای را کاهش می‌دهند و برخی هم به صفر می‌رسانند.

عباس پور با اذعان به اهمیت و ضرورت روی آوردن به انرژی‌های تجدیدپذیر در حوزه‌های مختلف گفت: دانشگاه صنعتی شریف از اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 مطالعاتی را با محوریت پتانسیل سنجی انرژی‌های تجدیدپذیرکشور انجام داد که بر اساس آن، حداقل 40 هزار مگاوات ظرفیت انرژی تجدیدپذیر بادی در کشور داریم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه کشورمان به ویژه در بخش مرکزی از نظر انرژی خورشیدی نیز بسیار غنی است افزود: متأسفانه این پتانسیل مورد استفاده قرار نگرفته است. مثلاً در حال حاضر میزان کل تولید برق تجدیدپذیر ما حدود 800 مگاوات است که این یعنی ما کمتر از یک درصد برق تجدیدپذیر را تولید می‌کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی