گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

دبیر فراكسیون معلولان مجلس: شناسایی فرزندان معلول قبل از به دنیا آمدن ، کمک زیادی به خانواده ها می کند

دبیر فراکسیون معلولان مجلس اظهار داشت: یکی از مواردی که باعث می شود تا بار از دوش خانواده ها کمتر شود شناسایی این فرزندان در دوران طلایی است یعنی قبل از دنیا آمدن این کودکان توسط آزمایش ژنتیک است.

1396/09/13
|
20:45
|

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی مشکلات و مسائل پیش روی معلولان و با حضور مهندس احمد فدایی دبیر فراکسیون معلولان مجلس به روی آنتن رفت.

مهندس احمد فدایی با بیان اینکه سوم دسامبر، روز جهانی معلولین قلمداد می شود، گفت: در تمام دنیا به افرادی که دارای مشکلات جسمی و حرکتی یا گفتاری و ذهنی و به شکلی معلول هستند، ارزش قائل می شوند و دولت ها بیشتر به این قشر توجه می کنند تا بتوانند چالش ها و مواردی که مانع شده تا این افراد بتوانند وارد اجتماع شوند چه از لحاظ بسترسازی و چه از لحاظ مناسب سازی و چه عواملی دیگر، پیدا و رفع کنند.

وی یادآور شد: ما غیر از اینکه روز جهانی معلولان را داریم روز جهانی بیماری های مختلفی را داریم که به معلولین ختم می شود که متاسفانه خانواده ها درگیر و تنها هستند مخصوصا افرادی که دارای فرزندان عقب مانده ذهنی و مشکلات روانی و گفتاری هستند.

دبیر فراکسیون معلولان مجلس به برخی از راهکارها برای دوری از معلولیت ها اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از مواردی که باعث می شود تا بار از دوش خانواده ها کمتر شود شناسایی این فرزندان در دوران طلایی است یعنی قبل از دنیا آمدن این کودکان توسط آزمایش ژنتیک و چه بعد از مراحلی که به دنیا می آیند اگر شناسایی شوند شاید این کودکان به معلولیت نرسند ولی به دلیل اهمال کاری هایی که هزینه هایی برای دولت و خانواده دارد و شرایط مناسبی را هم ندارد این افراد ناگزیر معلول می شوند.

وی افزود: از طرفی، هر فردی تا معلولیت کسری از ثانیه فاصله دارد مثلا در زلزله اخیر ببینیم چه تعدادی معلول شدند و اینکه تدبیر برای آینده نداشته باشیم و بخواهیم فقط یک برنامه ای برای این مناسبت داشته باشیم، جای تامل دارد.

فدایی اولین قدم برای اجرای قانون حمایت از معلولین را کار فرهنگی دانست و توضیح داد: می دانیم تا زمانیکه افکار افراد در یک جامعه نسبت به یک معلول عوض نشود و قبول نکنند فرد معلول استحقاق این را دارد که چه بسا بهتر از آنها در جامعه قرار بگیرد، فرد معلول سرخورده خواهد شد و رفتارها و حتی نگاه های مردم این فرد را در خانه ایزوله می کند.

وی ادامه داد: از طرفی در قانون گذاری نیازمند قانون جامع و کاملی هستیم تا بتواند به همه مسائل پاسخگو باشد و در نظارت بر قوانین، از افراد متخصص نیز استفاده کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی