گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك درمانگر اعتیاد گفت: والدین باید ریزترین رفتارهای فرزند را مورد نظارت و ارزیابی قرار دهند

یک درمانگر اعتیاد اظهار داشت: بسیاری از مواقع دغدغه های معیشتی در خانواده در بسیاری از مواقع باعث می شود تا والدین ارتباط مناسب و صحیحی با فرزندان خود برقرار نکنند.

1396/09/22
|
08:54
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی اعتیاد دانش آموزان و دلایل گسترش آن در جامعه، با حضور دکتر محمدرضا حسین (محقق و درمانگر اعتیاد) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر محمدرضا حسین با اشاره به این که اجتناب از فضای مجازی در عصر امروزی امکان پذیر نیست، گفت: بدون شک تمامی پدرها و مادرها همواره به دنبال خیر و صلاح فرزندان خود هستند، در حالی که ممکن است برخی اوقات از روی ناآگاهی رفتاری را به فرزند خود القا کنند که از مسیر خیر منحرف شود.

وی با اشاره به ارتباط میان والدین و فرزندان، اظهار داشت: بدون شک والدین باید در ارتباط با فرزندان خود بتوانند در عین صمیمیت و دوستی ریزترین و جزیی ترین مسائل را مطرح کرده و مورد بررسی قرار دهند.

این درمانگر اعتیاد با بیان این که متاسفانه امروزه بسیاری از پدر و مادرها فقط به معیشت خانواده می اندیشند، عنوان کرد: در بسیاری از مواقع دغدغه های معیشتی در خانواده در بسیاری از مواقع باعث می شود تا والدین ارتباط مناسب و صحیحی با فرزندان خود برقرار نکنند.

وی در خصوص مهارت های تربیت و نظارت بر فرزند، خاطر نشان کرد: والدین همواره باید تغییرات رفتاری فرزندان خود را زیر نظر گرفته و ریزترین تغییرات را مورد بررسی و تحلیل قرار دهند.

دکتر محمدرضا حسین همچنین در ادامه اضافه کرد: تغییر در خواب، اشتها و بروز اعمال پرخاشگرانه و توهمات، کاهش سطح تحصیلی و ترک خانه و خانواده در ساعات غیر معمول و علاقه مندی به مواد غذایی جدید و تغییر دوستان از جمله مواردی هستند که والدین همواره باید تحت نظارت خود قرار دهند.

وی با اشاره به لزوم شناخت خانواده ها از ابزار اعتیادزا، توضیح داد: بسیاری از پدرها و مادرها اطلاع دقیقی از مواد مخدر و شیوه های مصرف آن ندارند، بر همین اساس در صورت مشاهده ی برخی از مواد و ابزار در میان وسایل شخصی فرزند متوجه موضوع نشده و با بی توجهی از کنار آن رد می شوند.

این محقق حوزه ی اعتیاد همچنین در ادامه افزود: جلوگیری از استعمال سیگار و قلیان در جمع خانواده از سوی والدین یکی از عواملی است که می تواند میزان بروز اعتیاد در دانش آموز را کاهش دهد.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی