صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

مسئول برنامه مقیمی متخصصین در بیمارستانهای وزارت بهداشت گفت: پتانسیل و بودجه کافی برای حضور 24 ساعته پزشک متخصص مقیم در بیمارستان های کشور وجود ندارد.

برنامه " گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع طرح مقیمی متخصصین و مشکلات اورژانس بیمارستان ها با حضور دکتر حسن واعظی مسئول برنامه مقیمی متخصصین در بیمارستان های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روی آنتن رفت.

دکتر واعظی در ابتدای مطلب اظهار کرد: هر بیمار یا دردمندی که مشکل جسمی برجسته ای داشته باشد یک مورد اورژانسی محسوب می شود و در هر ساعتی از شبانه روز می تواند در بخش اورژانس بیمارستان ها از خدمات استفاده کند.

وی افزود: درصدی از بیماران اورژانسی از بیماران سرپایی محسوب می شوند که به دلیل ارائه خدمات کمتر مطب ها و درمانگاه در شیفت عصر و شب به اورژانس بیمارستان ها مراجعه می کنند تا در اولین فرصت خدمات مربوط به خود را دریافت کنند.

مسئول برنامه مقیمی متخصصین در بیمارستان های وزارت بهداشت با بیان اینکه خدمات اورژانس طیف گسترده ای دارد عنوان کرد: تمام بیمارانی که نیازمند دریافت خدمات تخصصی اورژانس هستند می توانند خدمات مربوطه را توسط پزشک 24 ساعته بیمارستان که می تواند پزشک عمومی با تجربه و یا دارای دانش استقرار در اورژانس بیمارستان و یا متخصص مقیم طب اورژانس باشد، دریافت کنند.

دکتر واعظی گفت: خدمات اورژانسی الزاماً در بخش اورژانس ارائه نمی شود. ممکن است بیماری که در بخش بستری است در طول ساعات عصر و شب دچار وخامت حال عمومی شود و متخصص مقیم در این بخش ویزیت اورژانسی برای بیمار را انجام خواهد داد و اگر بیمار نیاز به اقدام اورژانسی و حتی عمل جراحی داشته باشد خدمات مربوطه را دریافت می کند.

وی خاطرنشان کرد: بخش اورژانس بیمارستان با توجه به تک تخصصی یا جنرال بودن بیمارستان از متخصص خود به عنوان مقیم و یا پشتیبان آن-کال بیمار اورژانسی استفاده می کند.

مسئول برنامه مقیمی متخصصین در بیمارستان های وزارت بهداشت در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: تمامی اورژانس های بیمارستان های آموزشی، درمانی، خصوصی، دولتی و نهادهای مختلف طبق قانون موظف به پذیرش و ارائه خدمات فوریتی به بیمار تا حداکثر توان تجهیزاتی و پزشکی و نیروی انسانی خود می باشند. بنابراین اینکه اورژانس بیمارستانی به بهانه نداشتن پزشک متخصص از پذیرش بیمار اورژانسی خودداری کند تخلف است و باید نظارت و برخورد صورت بگیرد.

واعظی یادآور شد: از بسیاری از بیمارستان های تهران گزارش هایی می رسد که پزشک مقیم حضور نداشته درحالیکه آن پزشک برای مقیم بودن خود در هر شب بین 300 تا 700 هزار تومان دریافت می کند.

وی عنوان کرد: دستورالعمل مقیمی مانند دستور العمل های دیگر ابلاغ شده و ممکن است با توجه به فراخور نیازی که در طول سال ها ایجاد خواهد شد این دستورالعمل مورد بازنگری قرار گیرد.

مسئول برنامه مقیمی متخصصین در بیمارستان های وزارت بهداشت در خاتمه گفت: پتانسیل و بودجه کافی برای حضور 24 ساعته پزشک متخصص مقیم در تمام بیمارستان های کشور وجود ندارد.

مرتبط با این خبر

  • تصمیم به طلاق نباید شتاب زده باشد

  • طلاق های از روی راهکار اجتناب ناپذیر هستند

  • طلاق یک پدیده مسری است

  • نقشه خطرپذیری آسیب های اجتماعی مدارس به رادیو گفت و گو رسید

  • قانون حدود جرم را پیش از وقوع آن تعیین می کند

  • نقدو بررسی پیامد های طلاق در رادیو گفت و گو

  • مدیریت فرهنگی ایران عملکردی منفعل دارد

  • وجود سیستم های معیوب وقوع جرم را افزایش می دهد

  • واکاوی دلایل وقوع جرم در جامعه و ابعاد فرهنگی و اجتماعی آن

  • فعالیت نادرست نهادها سبب ایجاد جرم می شود