گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو هیئت مدیره انجمن اقتصاد و مدیریت دارویی: افزایش بدهی بیمه ها با شروع طرح تحول سلامت

شریف نیا گفت: با شروع طرح تحول سلامت بار مالی بیمه ها به شدت افزایش یافت؛ درحالیکه بودجه پایداری برای آن در نظر گرفته نشده بود.

1397/04/27
|
13:47
|

برنامه " گفت و گوی اجتماعی " رادیو گفت و گو با موضوع تبعات بدهی بیمه ها به داروخانه ها و با حضور دکتر حسام الدین شریف نیا عضو هیئت مدیره انجمن اقتصاد و مدیریت دارویی به روی آنتن رفت.

عضو هیئت مدیره انجمن اقتصاد و مدیریت دارویی در این برنامه اظهار داشت: بیمه ها در ایران هیچ وقت به صورت شرکتی اداره نمی شوند و همواره نسبت به حوزه دارو بدعهدی کردند.

وی با بیان این مطلب افزود: طبق قانون بیمه ها موظف اند تا 45 روز بعد از دریافت اسناد نسبت به 60 درصد مطالبات مرکز درمانی داروخانه بیمارستان، بدهی خود را پرداخت کرده و مابقی را حداکثر تا سه ماه تسویه کنند اما این قضیه هیچ وقت محقق نمی شود.

شریف نیا خاطرنشان کرد: با شروع طرح تحول سلامت بار مالی بیمه ها به شدت افزایش یافت؛ درحالیکه بودجه پایداری برای آن در نظر گرفته نشده بود.

این مقام مسئول با اشاره به چرایی این مطلب گفت: افزایش تعداد بیمه شدگان به 11 میلیون نفر، افزایش درصد تعهدات بیمه و همچنین افزایش 2.5 برابری تعرفه های خدمات پزشکی در مرحله سوم از اجرای طرح تحول سلامت از عوامل شدت گرفتن بار مالی بیمه ها با شروع طرح تحول سلامت است.

عضو هیئت مدیره انجمن اقتصاد و مدیریت دارویی تصریح کرد: با وجود عدم تغییر در میزان مصرف دارو بعد از شروع طرح اما بیشترین فشار و بار مالی این قضیه به صنعت دارویی وارد شد.

شریف نیا ادامه داد: حتی اگر بیمه ها هم تعهدات خود را نسبت به بیمارستان های دولتی پرداخت می کردند این بیمارستان ها برخلاف قانون به جای پرداخت بدهی خود به دارو، کارانه پزشکان را در اولویت قرار می دادند و یا اقدامات پشتیبانی دانشگاه ها را انجام می دادند.

وی در ادامه بیان کرد: همین مسئله منجر به بدهی 4 هزار میلیاردی بیمه ها و وارد شدن فشار این بار مالی به صنعت دارو گردید.

عضو هیئت مدیره انجمن اقتصاد و مدیریت دارویی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تولید کننده دارو 450 روز پس از فروش دارو به شرکت پخش و بیمارستانهای دولتی و داروخانه پول اصلی خود را دریافت می کند و قطعاً با این روند زنجیره تامین دارو دچار مشکل خواهد شد.

شریف نیا افزود: متاسفانه بخشی از تولیدکنندگان دارویی کشور از بازار خارج می شوند و ادامه این روند کشور را دچار بحران خواهد کرد.

این مقام مسئول در پایان مطلب یادآور شد: پرداخت مطالبات شرکت های دارویی در سال گذشته به صورت اوراق قرضه بود که هیچ مشکلی از صنعت دارویی کشور حل نکرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی