گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

دكتر كیانوش جهانپور گفت: تحریم دارو خلاف موازین بین المللی است

سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: ایالات متحده در تمامی رفتارهای خود تحریم غذا و دارو را نفی می کند، در حالی که نفی این موضوع برای ملت ایران یک دروغ آشکار و بزرگ است.

1397/10/19
|
09:24
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی تحریم دارو و رواج عطارباشی ها در ایران، با حضور دکتر سیامک افاضلی (کارشناس اقتصاد دارو و صنعتگر دارو) و دکتر کیانوش جهانپور (سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر کیانوش جهانپور با اشاره به ارتباط میان تحریم و دارو، گفت: در تمامی تحریم هایی که از سال های گذشته بر کشور تحمیل می شوند، حوزه داروها به صورت رسمی شامل تحریم نشده است.

وی با اشاره به این که تحریم دارو خلاف موازین بین المللی است، اظهار داشت: کشورهای تحریم کننده همیشه به دلایل متعدد در قراردادها و برگه های رسمی خود حرفی از تحریم غذا و دارو نمی زنند.

سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که تحریم غذا و دارو همیشه نارضایتی های عمومی ملت را به همراه خواهد داشت، عنوان کرد: با توجه به این که تحریم ها در اغلب موارد با توجه به هدایت افکار عمومی تنظیم می شوند، کشورهای تحریم کننده حوزه غذا و دارو را از طرق غیر مستقیم مشمول تهدید و تحریم قرار می دهند.

وی با بیان این که تحریم و تهدید حوزه غذا و دارو می تواند عصبانیت اجتماعی ملت را افزایش دهد، خاطر نشان کرد: بدون شک مردم دولتی که غذا و دارو را تحریم کند را با دیدگاهی بسیار منفی تعریف می کنند.

دکتر کیانوش جهانپور در ادامه اضافه کرد: ایالات متحده در تمامی رفتارهای خود تحریم غذا و دارو را نفی می کند، در حالی که نفی این موضوع برای ملت ایران یک دروغ آشکار و بزرگ است، چرا که آمریکا اراده کرده تا با هدف گرفتن نظام بانکی و مالی کشور به حوزه غذا و دارو نیز آسیب وارد کند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر سیامک افاضلی با اشاره به رواج طب سنتی در تاریخ ایران، گفت: مردمان کهن اقلیم ایران در سال های زندگی خود همواره با طب سنتی ارتباط بسیار نزدیکی داشته اند.

وی با اشاره به این که علم داروسازی ایران امروزه در سراسر دنیا شناخته شده است، اظهار داشت: علم و طب نوین داروسازی با توجه به پیشرفت علم و ابزارها در از مسیر استناد و تکرار یک موضوع روش های جدیدی را در داروسازی پدید آورده است.

این کارشناس اقتصاد دارو با اشاره به این که علم داروسازی سنتی امری قابل تکذیب یا نفی نیست، عنوان کرد: داروسازی سنتی امروزه برای برخی از بیماری های گوارشی و پوستی می تواند مفید واقع شود. در حالی که این مفید بودن مورد تایید علم جدید پزشکی نیز قرار می گیرد.

دکتر سیامک افاضلی با اشاره به فعالیت عطارباشی ها در ایران، توضیح داد: متاسفانه امروزه برخی از دکان های عطاری بدون توجه به اصول طب سنتی و طب نوین روش ها و توصیه هایی را به کار می گیرند که مورد تایید هیچ یک از علوم نوین یا سنتی نیست.

وی با اشاره به ضرورت ساماندهی به عطاری های کشور، تصریح کرد: فعالیت دانشکده های طب سنتی می تواند بر اساس شواهد مختلف موجود از بیماری های گوناگون بخش عمده ای از فعالیت عطاری ها را ساماندهی کنند.

این کارشناس اقتصاد دارو همچنین ادامه داد: بسیاری از عطارباشی های امروزی برای بیمارانی دارو تجویز می کنند که بیماری آن ها به تازگی توسط علم نوین پزشکی کشف شده است.

وی با اشاره به لزوم افزایش نظارت ها بر فعالیت عطاری های کشور، خاطر نشان کرد: از آنجایی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مرجع صدور مجوز بر فعالیت عطاری ها نیست، نمی تواند نظارت دقیق و فراگیری را بر عطاری ها داشته باشد.

دکتر سیامک افاضلی تاکید داشت: بسیاری از مردم گمان می کنند که مصرف هر گونه داروی گیاهی مفید بوده و عاری از آسیب است، در حالی که این موضوع صحت علمی ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی