گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك پزشك گفت: 97 درصد از داروهای پزشکی تولید داخلی هستند

دکتر محمدحسین عظیم زاده اظهار داشت: کشور ایران امروز در حالی پزشک صادر می کند که در مدت قبل از پیروزی انقلاب اسلامی واردکننده پزشک بود.

1397/11/23
|
09:30
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی دستاوردهای انقلاب اسلامی در خصوص بیمه تامین اجتماعی همگانی و سلامت، با حضور دکتر محمدحسین عظیم زاده (پزشک و مسئول راهبردی مرکز هماهنگ کننده بسیج دانشگاه های علوم پزشکی کشور) و دکتر محمد پوستین دوز (کارشناس رفاه و تامین اجتماعی کشور) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر محمدحسین عظیم زاده با اشاره به رشد چشم گیر ایران در حوزه پزشکی، گفت: کشور ایران امروز در حالی پزشک صادر می کند که در مدت قبل از پیروزی انقلاب اسلامی واردکننده پزشک بود.

وی با اشاره به این که در چهار دهه اخیر سرمایه گذاری در حوزه درمان حدود 100 برابر افزایش پیدا کرده است، عنوان کرد: شاخص امید به زندگی در کشور ایران امروزه به سن حدود 75 سال رسیده است، در حالی که پنجاه سال گذشته سن 47 سالگی شاخص امید به زندگی در ایران را نشان می داد.

مسئول راهبردی مرکز هماهنگ کننده بسیج دانشگاه های علوم پزشکی کشور با بیان این که حدود 97 درصد از داروهای پزشکی در داخل کشور تولید می شوند، ادامه داد: در دوران پهلوی نسبت پزشک به بیمار در داخل کشور بسیار پایین بود و همچنین تخت های بیمارستانی کفاف بیماران حاضر در بیمارستان ها را نمی داد.

وی با اشاره به این که کشور ایران در حوزه سلول های بنیادی رتبه دوم دنیا را در اختیار دارد، اظهار داشـت: در حال حاضر ایران در حوزه تولید مقالات علمی رتبه اول را در اختیار دارد.

دکتر محمدحسین عظیم زاده با اشاره به رشد دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در چهل سال اخیر، عنوان کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حدود 6 دانشگاه علوم پزشکی در داخل ایران فعال بودند، در حالی که بعد از گذشت چهل سال حدود 40 دانشگاه علوم پزشکی و 75 دانشکده علوم پزشکی و توانبخشی سراسری در سطح کشور مشغول به خدمات دهی هستد.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر 92 درصد از مردم کشور به آب آشامیدنی سالم دسترسی آسان دارند، در حالی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فقط 50 درصد از مردم ایران به آب آشامیدنی سالم دسترسی داشتند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر محمد پوستین دوز با اشاره به این که موضوع تامین اجتماعی یک حق اجتماعی است، گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در قانون اساسی موضوع تامین اجتماعی در بندها و ماده های متعددی مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که مردم همواره در حوزه درمان حساسیت های شدیدی دارند، اظهار داشت: مقوله درمان در برخی از موارد می تواند در شیوه زندگی و درآمد مردم موثر باشد و گاهی افراد به زیر خط فقر بکشاند.

این کارشناس رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به این که سازمان تامین اجتماعی امروزه خدمات متعددی را در حوزه درمان به بیمه شدگان خود ارائه می دهد، عنوان کرد: در چهار دهه اخیر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران حوزه درمان در کشور دستخوش اتفاقات و تحولات گوناگون و متنوعی قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که سازمان تامین اجتماعی در حال حاضر حدود 50 میلیون نفر از مردم ایران را تحت پوشش بیمه خود قرار داده است، اظهار داشت: در ایام پیروزی انقلاب اسلامی تعداد پزشکان ایرانی بسیار کم بود، بر همین اساس بسیاری از پزشکان هندی و غیر ایرانی در کشور مشغول فعالیت بودند.

دکتر محمد پوستین دوز با اشاره به این که کشور ایران امروزه در حوزه درمان صاحب سبک است، تصریح کرد: بسیاری از فناوری های مربوط به حوزه پزشکی و تولید دارو در ایران و در چهل سال اخیر رشد چشمگیری را به خود گرفته است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی