گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك استاد حوزه گفت: منبر یکی از جذاب ترین رسانه های اسلام است

مجید بنی هاشم اظهار داشت: مجامع علمی و معنوی و دینی باید در هماهنگی کامل با تکنولوژی و فناوری های نوین فعالیت های خود را پیش ببرند.

1398/06/21
|
10:16

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی محرم و فضای مجازی، با حضور دکتر علیرضا چابکرو (کارشناس فضای مجازی و استاد دانشگاه) و حجت الاسلام سید مجید بنی هاشم (استاد حوزه) و حجت الاسلام علی گودرزی (مدرس حوزه و دانشگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه علیرضا چابکرو با اشاره به این که در حال حاضر ما با سونامی اطلاعات در کشور مواجه شده ایم، گفت: سونامی فعلی موجود در کشور تغییرات بسیار عمیقی را در جامعه به وجود آورده است.

وی افزود: فرهنگ و مذهب و اندیشه و سبک زندگی از جمله مهم ترین عواملی هستند که تحت تاثیر سونامی اطلاعاتی در ایران تغییر می یابند.

این کارشناس فضای مجازی ادامه داد: شبکه های اجتماعی امروزه با سرعت بسیار زیادی نسبت به گذشته پیام های مختلف را در سراسر جهان مخابره می کنند و به همین دلیل ضریب نفوذ چشمگیری به خود اختصاص می دهند.

وی اضافه کرد: حداکثر تا یک سال دیگر متخصصان می توانند با نتیجه گیری از آمارهای موجود در فضای سایبری و پردازش اطلاعات مجازی برای سیاست و فرهنگ کشورهای مختلف تصمیم گیری کنند.

علیرضا چابکرو تصریح کرد: متاسفانه موضوع آمارگیری و داده کاوی اطلاعات مجازی در کشور ایران مغفول و مهجور مانده است.

وی با بیان این که جامعه ما در نزدیکی ورود به سرسرای اطلاعاتی قرار دارد، عنوان کرد: اگر آمادگی کافی برای ورود به سرسرای اطلاعاتی را نداشته باشیم با بحران های متعددی رو به رو خواهیم شد.

این کارشناس فضای مجازی با اشاره به ماه محرم، توضیح داد: فضای مجازی با سرعت بسیار زیاد می تواند پیشینه فرهنگی محرم در کشور را تحت الشعاع خودش قرار دهد.

وی افزود: شایسته است که ما مفاهیم محرم را در فضای جدید به وجود آمده بارگذاری کنیم.

علیرضا چابکرو ادامه داد: حفظ میراث محرم و بازتولید آن در دنیای جدید و مجازی یکی از مهم ترین دغدغه های متفکران است.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو مجید بنی هاشم با اشاره به این که هر چیزی یک آفتی دارد، گفت: اگر یک قاری قرآن در رفتار و زندگی خود عملکرد قرآنی نداشته باشد، مورد لعن قرآن قرار می گیرد.

وی با اشاره به فرصت ها و تهدیدهای موجود در فضای مجازی، اظهار داشت: امکان آزادی بیان و اندیشه در فضای مجازی از جمله ویژگی های مثبت و مهم این فضا به شمار می آیند.

این استاد حوزه با اشاره به این که فضای مجازی بروز خلاقیت را برای هر شخص امکان پذیر می کند، عنوان کرد: هر شخص در عین بهره برداری از فضای مجازی با اهتمام به خلاقیت خود می تواند برای جامعه انسانی نوآوری و فایده داشته باشد.

وی با بیان این که خلاقیت برخواسته از فضای مجازی باید واکسینه شود، تصریح کرد: مجامع علمی و معنوی و دینی باید در هماهنگی کامل با تکنولوژی و فناوری های نوین فعالیت های خود را پیش ببرند.

مجید بنی هاشم با اشاره به این که منبر یکی از جذاب ترین رسانه های اسلام است، اظهار داشت: نمی شود که ما بگوییم منبرها تعطیل شوند و همه در فضای مجازی فعالیت کنند و از طرفی دیگر نمی توان ظرفیت های فضای مجازی را نادیده گرفت.

وی با اشاره به این که در حوزه محرم و عاشورا کمبود محتوا نداریم، اذعان داشت: از 14 قرن گذشته تا به امروز تحقیق ها و پژوهش های متعددی در حوزه واقعه عاشورا و محرم شکل گرفته اند.

این استاد حوزه ادامه داد: ما باید مجموعه محتواهای موجود در حوزه محرم را به تناسب سلیقه مخاطب امروزی تدوین کنیم و ارائه دهیم.

در بخش دیگر برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو علی گودرزی با اشاره به کارکرد شبکه های اجتماعی در انعکاس موضوعات مذهبی، گفت: پربازدید شدن یک مطلب در شبکه های اجتماعی لزوما به معنی قابل درک بودن آن مطلب نیست.

وی افزود: هر شخص پس از بهره برداری های طولانی مدت از فضای مجازی به سمت نیازهای اصلی خود در فضای حقیقی حرکت می کند، چرا که دنیای مجازی فقط بخشی از نیازهای یک انسان را می تواند برطرف کند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: تحلیل عمیق و موشکافانه آمارهای فضای مجازی می تواند ما را به کسب اطلاعات درست و دقیق نزدیک کند.

وی با اشاره به این که فضای مجازی در بستری غیر از فضای اجتماعی ایران شکل گرفته است، عنوان کرد: شبکه های اجتماعی مختلف در فضایی غیر ایرانی رشد کرده اند و پس از سال ها فعالیت به جامعه ایران وارد شده اند.

علی گودرزی اضافه کرد: بافت جامعه ایران هنوز آشنایی کافی از کارکرهای مختلف فضای مجازی ندارد و فقط به عنوان یک کاربر تاثیر پذیر در فرآیندهای فضای مجازی قرار می گیرد.

وی با اشاره به ضعف ایران در حوزه تولید محتوای مجازی، توضیح داد: متاسفانه ما هنوز نتوانسته ایم سرمایه های ارزشمند و گران بهای فرهنگی خودمان را به طور جذاب و مطلوب به مخاطب ارائه دهیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی