گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك كارشناس طب سنتی : تجویز دارو بدون آگاهی مهم ترین معضل طب سنتی است

عبدالمجید برزگر اظهار داشت: در بسیاری از مواقع هماهنگی و پیوند طبیب مدرن و طبیب سنتی می تواند یک بیماری را در مدت زمانی بسیار کوتاه به درمان برساند.

1398/11/01
|
14:15
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی آسیب ها و تهدیدهای عرصه طب سنتی به ویژه از سوی عطاری ها، با حضور دکتر سید مهدی میرغضنفری (عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ارتش، پزشک، متخصص فیزیولوژی و پژوهشگر) و عبدالمجید برزگر (کارشناس طب سنتی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مهدی میرغضنفری با اشاره به این که مردم باید به شناخت بیشتری از طب سنتی برسند، گفت: اگر مردم از طب سنتی شناخت کافی داشته باشند، زمینه بسیاری از سواستفاده ها از این حوزه برچیده خواهد شد.

وی افزود: وقتی که یک موضوعی به درستی شناخته نشود و محدوده های آن موضوع شفاف نشوند، زمینه سودجویی و سواستفاده فراهم می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ارتش با اشاره به اولین تعریف از پزشکی در تاریخ، عنوان کرد: پزشکی پیشه ای بُود که تندرستی آدمیان نگاه دارد از روی علم و عمل و چون رفته بود باز آرد.

وی با اشاره به این که پزشکی باید تندرستی از دست رفته ی آدمیان را بازگرداند، اظهار داشت: طبیب طب سنتی باید هم عالم باشد و هم از تجربه کافی در حوزه کاری خود برخوردار باشد.

مهدی میرغضنفری با بیان این که طب سنتی در گام اول به دنبال اصلاح نگاه مردم به زندگی است، تصریح کرد: طب سنتی همیشه توام با آموزش و پرهیز کار خود را پیش می برد.

وی افزود: متاسفانه امروزه بسیاری از سواستفاده گران حوزه عطاری داروهای شیمیایی را به طور مخفی با داروهای گیاهی ترکیب می کنند و به فروش می رسانند.

این متخصص فیزیولوژی تاکید داشت: طب سنتی به توصیه سازمان جهانی بهداشت باید در سیستم خدمات بهداشتی و درمانی کشورها ادغام شود.

وی افزود: متاسفانه در ایران طب سنتی در سیستم خدمات بهداشت و درمان کشور جایگاهی ندارد.

مهدی میرغضنفری اضافه کرد: ما باید به تعداد مطب های طب رایج و مدرن در کشور مطب های طب سنتی داشته باشیم.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو عبدالمجید برزگر گفت: بین تجویز دارویی که در طب سنتی ایرانی با این مواجه هستیم و فروش باید تفکیک قائل شویم، با این ترتیب اگر بین این دو تمایز بگذاریم بسیاری از مشکلات حوزه طب سنتی رفع خواهند شد.

وی افزود: بسیاری از مشکلات طب سنتی از تجویز بدون آگاهی دارو شکل می گیرند.

این کارشناس طب سنتی با اشاره به این که نظارت در عطاری ها و طب سنتی باید در مسیر جدی تری پیگیری شود، عنوان کرد: عطاری های مختلف زمانی که مجوز بگیرد، ما می توانیم فرق عطاری خوب و بد را تشخیص دهیم.

وی با بیان این که مجوزهای عطاری امروزه در مسیر بسیار سختی ارائه می شوند، تصریح کرد: برخی از افراد حتی بدون برخورداری از سواد خواندن و نوشتن می توانند درک بسیاری وسیعی از پزشکی و درمان داشته باشند.
عبدالمجید برزگر با اشاره به ضرورت تاسیس سلامت کده های طب سنتی، اظهار داشت: لازم است تا هر محله از شهر یک سلامت کده داشته باشد.

وی با اشاره به این که مردم باید به عطاری های معتبر دسترسی آسان داشته باشند، عنوان کرد: عطاری های مجوزدار باید بتوانند داروهای طب سنتی را همانند داروخانه ها به فروش برسانند.

این کارشناس طب سنتی تاکید داشت: ما در حوزه عملکرد عطاری ها و فروش گیاهان دارویی به یک قانون جامع و کامل نیاز داریم که به درستی هم به مرحله اجرا برسد.

وی با اشاره به ارتباط پزشکان مدرن و سنتی، توضیح داد: در بسیاری از مواقع هماهنگی و پیوند طبیب مدرن و طبیب سنتی می تواند یک بیماری را در مدت زمانی بسیار کوتاه به درمان برساند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی