گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نائب رئیس انجمن داروسازان تهران: 50 درصد از گردش مالی داروخانه‌ها مربوط به بخش دولتی است

بهمن صبور گفت: از 27 هزار میلیارد تومان گردش مالی در سال 98، 50 درصد متعلق به داروخانه‌های دولتی و مابقی مربوط به داروخانه‌های خصوصی در سراسر کشور است.

1399/02/31
|
08:15
|

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «داروخانه‌های دولتی و شبه دولتی از انحصار تا قاچاق» با حضور بهمن صبور (نائب رئیس انجمن داروسازان تهران و داروساز) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

بهمن صبور درباره چگونگی شکل‌گیری داروخانه‌های دولتی و شبه‌دولتی گفت: بنا به مصلحت کشور در زمان جنگ و قبل از آن مجموع نظام سلامت کشور داروخانه‌های دولتی را تأسیس کردند و پس از آن داروخانه هلال احمر و دیگر داروخانه‌ها وارد عرصه شدند.

صبور ادامه داد: شاید در زمان جنگ این ضرورت احساس می‌شد که کاری در این رابطه انجام شود و با توجه به نیازهای آن زمان خوب بود، اما با این حجم از فارغ التحصیلان فعلی، دولت و نظام سلامت هیچ برنامه‌ریزی برای آن‌ها نکرده و فکر می‌کنم داروخانه‌های دولتی باید به تدریج جای خود را به خصوصی‌ها بدهند.

وی درباره گردش مالی داروخانه‌های خصوصی و دولتی تشریح کرد: از حدود 27 هزار میلیارد تومان گردش مالی در سال 98 که هنوز آمار رسمی آن منتشر نشده، حدود 50 درصد آن متعلق به داروخانه‌های دولتی و باقی مربوط به کل داروخانه‌های کشور است.

این داروساز با اشاره به اینکه وضعیت داروخانه‌های خصوصی اصلاً خوب نیست، افزود: از طرف دیگر حق می‌دهم که داروخانه‌های دولتی بعضی از اقلام را بفروشند، چون دولت پشت آنها ایستاده و مشکلات مالی دارند و داروهایی هستند که مارژین (حاشیه سود) ندارند و برای سرطان و بیماری‌های خاص استفاده می‌شود و بسیار گران هستند و در مجموع مخالف داروخانه‌های دولتی هستم.

وی در خصوص اینکه چرا دولت با وجود تنها 450 داروخانه دولتی انحصار ایجاد می‌کند و چه صلاحیتی در داروخانه دولتی و شبه دولتی وجود دارد که در خصوصی‌ها نیست، عنوان کرد: دولت در این مباحث به هیچ عنوان دوست ندارد هزینه‌ای از خود بپردازد.

نائب رئیس انجمن داروسازان تهران اضافه کرد: وقتی از داروخانه بخش خصوصی برای مارژین بیماران خاص هیچ حمایتی صورت نگیرد، مارژین آن 3 یا 5 درصد می‌شود و 6 ماه در بیمه می‌ماند؛ یعنی با هیچ عقلی جور درنمی‌آید که مثلاً با 600 میلیون پول را در بیمه بخوابانیم و بیمار اظهار رضایت کند، اما کسی نمی‌تواند چک‌های برگشتی را پاس کند.

صبور با بیان اینکه معتقد است سیستم مارژین دارو باید اصلاح شود و تا زمانی که اصلاح نشود، بخش خصوصی توان رقابت با بخش دولتی ندارد، افزود: بعضی از همکاران ما ایثار می‌کنند که داروهای بیماران سرطانی را می‌آورند، چون فاکتورها در این شرایط نامناسب اقتصادی باید نقد پرداخت شود و پس از آن هم 6 ماه در بیمه می‌ماند. داروخانه‌هایی که خاص هستند و داروهای خاص را برای بیماران خاص می‌آورند، واقعاً دچار مشکلات عدیده‌ای هستند، چون مارژین دارو در بیماران خاص بسیار کم است. از طرفی دولت معتقد است که مارژین را پایین می‌آورد که بیمار دچار مشکل نشود، اما از این طرف پروسه تأمین دارو با مشکل مواجه شده است.

وی با تأکید بر اینکه بالاخره دولت یکبار برای همیشه باید این مشکل را حل کند، ادامه داد: نمی‌شود دارویی را با مارژین کم وارد کنید و توقع داشته باشید بیمار سرطانی آن را دریافت کند و هیچ پولی به داروخانه ندهد که البته حق مریض است که دولت به او کمک کند. از این طرف باید به این فکر کنند که داروخانه‌هایی که خدمتی به بیمار ارائه می‌دهند باید حمایت شوند و متأسفانه این حمایت صفر است.

نائب رئیس انجمن داروسازان تهران عنوان کرد: در حال حاضر می‌دانم که تأمین اجتماعی سهم بیمه دی ماه داروخانه‌های دولتی را پرداخت کرده است، اما ما هر روز که به تأمین اجتماعی زنگ زدیم و پیگیری کردیم، به تازگی سهم آبان را دریافت کردیم. اگر اوضاع برای داروخانه خصوصی این باشد، آن‌ها داروهای خاص را نمی‌آورند.

وی با اشاره به اینکه نهادهای تصمیم‌گیر به هیچ عنوان از انجمن یا صنف مربوطه نظر کارشناسی برای اجرا نمی‌خواهند، افزود: این مشکلات قابل حل است؛ به عنوان مثال، کشور چهار برابر حجم مورد نیاز شیرخشک نوزادانی که مشکل متابولیک داشتند را وارد می‌کرد. سال قبل سامانه‌ای طراحی کردند که موجب شناسایی بیماران شد و مصرف کشور یک چهارم کاهش یافت؛ پس این همه سال، این حجم شیرخشک با ارز دولتی وارد کشور می‌شد، کجا می‌رفت؟

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی