گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك جامعه شناس گفت: فضای مجازی زیست بوم دوم انسان است

یک جامعه شناس ایرانی عنوان کرد: عدم وجود محدودیت و هویت در فضای مجازی می تواند موجب گسترش افسردگی در بین افراد حاضر در جامعه شود.

1396/03/07
|
12:30
|

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع بررسی افسردگی و انزوای اجتماعی در فضای مجازی، با حضور طاهره جعفری (جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه طاهره جعفری با اشاره به تفاوت شبکه های اجتماعی با فضای مجازی، گفت: فضای مجازی، فضایی به دور از واقعیت است که با گسترش اینترنت در جهان در بین مردم رونق گرفت و بر همین اساس شبکه های اجتماعی بخشی از فضای مجازی محسوب می شوند.

وی همچنین در ادامه افزود: غیر واقعی بودن فضای مجازی مهم ترین دلیل بر ایجاد پیامدهای منفی است.

این جامعه شناس با بیان این که فضای مجازی، زیست بوم دوم انسان است، اظهار داشت: شخصیت های شکل گرفته در فضای مجازی، شخصیت و هویت های ملموس نیستند.

وی در خصوص افسردگی های اجتماعی، توضیح داد: عدم وجود محدودیت و هویت در فضای مجازی می تواند موجب گسترش افسردگی در بین افراد حاضر در جامعه شود، به طوری که این افسردگی های فردی در زمان های طولانی به افسردگی اجتماعی مبدل خواهد شد.

طاهره جعفری با اشاره به حوزه ی انزواگری در فضای مجازی، گفت: فضای مجازی با در اختیار گرفتن زمان قابل توجهی از زندگی افراد، میزان مشارکت اجتماعی شخص را کاهش داده و فرد را در مدت زمان طولانی به سمت انزوا می برد.

وی همچنین در ادامه افزود: استفاده از فضای مجازی در کنار بسیاری از مشکلات روحی و فکری، می تواند زمینه ی ایجاد مشکلات جسمی را در بدن انسان فراهم آورد، به طوری که امروزه بیشتر مسایل مربوط به استخوان بندی و چشم به واسطه ی استفاده ی نامناسب و طولانی مدت از فضای مجازی به وجود می آیند.

این جامعه شناس ایرانی با اشاره تمایز رسانه ملی و فضای مجازی، گفت: با توجه به این که پیام های مجازی در بیشتر اوقات بدون فهم محتوا منتشر و منتقل می شوند، اخبار و اطلاعات موجود در رسانه ی ملی در نزد مردم از اعتبار بسیار بیشتری نسبت به اخبار فضای مجازی برخوردار است.

فایل صوتی برنامه "گفت و گوی اجتماعی" از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی