گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك روانشناس عنوان كرد: تجمل گرایی نتیجه ی فرهنگ سرمایه داری است

یک روانشناس عنوان کرد: موضوع تجمل گرایی در جوامعی مانند ایران که دارای بنیان های دینی و مذهبی مستحکمی هستند، پدیده ی نوظهور و بیهوده نامیده می شود.

1396/03/10
|
10:30
|


برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع بازی نوکیسه ها و نورسیده ها، با حضور دکتر حامد ماه زاده (روانشناس) و دکتر رقیه شکری (مدیر دبیرستان و کارشناس ارشد امور بانوان) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در ابن برنامه دکتر حامد ماه زاده با اشاره به مباحث فرهنگی مربوط به تجمل گرایی در کشور، گفت: تجمل گرایی یک شبه فرهنگ است که همواره توسط نمادهایی مختلف و متنوع نمایان می شود، به طوری که اصول موجود در این نوع از فرهنگ ارزشی و اعتقادی نیست.

وی همچنین در ادامه افزود: شبه فرهنگ تجمل گرایی همیشه از فرهنگ های ثروت گرا و سرمایه داری نشات گرفته و حاصل می شود.

این روانشناس با بیان این که تجمل گرایی در جوامع مختلف نمادهای بیرونی گوناگونی دارد، اظهار داشت: موضوع تجمل گرایی در جوامعی مانند ایران که دارای بنیان های دینی و مذهبی مستحکمی هستند، پدیده ی نوظهور و بیهوده نامیده می شود.

وی با اشاره به وجهه ی تکمیلی و بنیان های مستحکم دین اسلام، عنوان کرد: فرهنگ ایرانی اسلامی در هیچ کدام از زمینه های زندگی بشری کمبود و یا کاستی ندارد، بر همین اساس در این فرهنگ تامین نیازهای انسان از طریق اصول مصرف و تجمل گرایی امری بیهوده است.

دکتر حامد ماه زاد همچنین در ادامه اضافه کرد: موضوع مصرف گرایی همراه با تولید کالا، به تولید ارزش نیز می پردازد، به طوری که تولید ارزش در فرهنگ اسلامی و ایرانی تعبیری بدون شک جعل هویت فردی را به همراه دارد.

وی در خصوص برخی از موارد تجمل گرایی در کشور، گفت: تجمل گرایی های مربوط به دوران تولد نوزاد، می تواند ادامه ی تجمل گرایی های موجود در مراسم عروسی باشد. بر همین اساس می بینیم که موضوع تجمل گرایی در طول مدت طولانی و به واسطه ی تکرار بیش از حد از یک پدیده ی ناهنجار به هنجار مبدل شود.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر رقیه شکری با اشاره به فرهنگ ایرانی و اسلامی، گفت: تجمل گرایی و مصرف زدگی امروزه به یک پدیده ی جهان شمول مبدل شده و منحصر به ایران نیست.

وی با بیان این که رشد صنعتی جوامع سبب ایجاد و گسترش تجمل گرایی می شود، اظهار داشت: در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه تولیدکنندگان کالاهای مختلف همواره به دنبال بازارهای مصرف هستند و در همین راستا فرهنگ تجمل و مصرف را در بین مردم افزایش می دهند.

این کارشناس ارشد امور بانوان با اشاره به این که برتری خواهی و زیبایی جویی از خصلت های ثابت انسان به حساب می آید، عنوان کرد: برخورد افراطی انسان با موضوع برتری خواهی و زیبایی جویی در زندگی می تواند سبب بروز پدیده هایی آسیب زا در اجتماع شود، در حالی که این خصایص انسانی با هدایت و کنترل صحیح وجوه مثبت و مناسبی خواهند داشت.

وی با اشاره به این که زیبایی یک موضوع کاملا نسبی و تقریبی است، خاطر نشان کرد: شاخصه ی بی حد و مرزی در موضوع زیبایی یکی از مهم ترین عوامل بروز آسیب در جامعه به شمار می آید، چرا که تمامی انسان ها کمال در زیبایی را با معیارها و آرزوهای بی پایان خود تعبیر می کنند.

این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی