گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك جامعه شناس گفت: تجمل گرایی محدود به افراد ثروتمند نیست

یک جامعه شناس ایرانی اظهار داشت: عدم وجود دغدغه و هدف مهم در زندگی، افراد مختلف را به سمت تجمل و مصرف گرایی سوق می دهد.

1396/03/10
|
14:30
|

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع بازی نوکیسه ها و نورسیده ها، با حضور دکتر آذر رشتیانی (جامعه شناس) و دکتر فرزاد آصفی فر (روانشناس) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر آذر رشتیانی با اشاره به این که تجمل به تنهایی و در لغت دارای بار معنایی مثبت است، گفت: امروزه از واژه ی تجمل زمانی استفاده می شود که بهره گیری از کالاها بدون درنظر گرفتن اعتدال در مصرف و با تکیه بر امور دنیوی صورت پذیرد.

وی با اشاره به این که تجمل گرایی فقط محدود به افراد ثروتمند نیست، اظهار داشت: چشم و هم چشمی و حسادت یکی از مهمترین دلایل رشد تجمل گرایی به شمار می آیند، به طوری که افراد سعی دارد با گرایش به تجمل گرایی کمبودهای روحی و روانی خود را برطرف کرده و پنهان کنند.

این جامعه شناس ایرانی با تاکید بر این که عدم وجود دغدغه و هدف مهم در زندگی، افراد مختلف را به سمت تجمل و مصرف گرایی سوق می دهد، اظهار داشت: سطح گرایشات و برنامه ریزی های خانواده می تواند در گرایش افراد به موضوع تجمل و مصرف گرایی تاثیر بسزایی داشته باشد.

دکتر آذر رشتیانی با بیان این که موضوع مدیریت مالی در افزایش یا کاهش تجمل گرایی موثر است، گفت: پدیده ی تجمل گرایی امروزه در جمع بانوان بیشتر از مردان ایرانی رونق گرفته است.

در ادامه ی برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر فرزاد آصفی فر در خصوص پدیده ی همرنگی در روانشناسی اجتماعی، گفت: بسیاری از افراد بدون در نظر گرفتن معایب و محاسن کارهای مختلف و با تقلید کورکورانه از دیگر انسان ها پدیده ی همرنگی فردی را به وجود می آورد.

وی همچنین در ادامه افزود: امروزه در جوامع مختلف افراد بسیاری هستند که در طول زندگی روزمره همواره به دنبال کسب تایید دیگران بوده و به نوعی از مشکلات نمایشی برخوردار هستند، این افراد در تصور خود زندگی صحیح را زمانی می یابد که مصرف و تجمل گرایی را به حد بی اندازه ای افزایش دهند.

این روانشناس اجتماعی در ادامه تاکید کرد: تقلیدهای کورکورانه باعث می شود تا انسان از مسیر اصلی زندگی خارج شده و موجباب بروز حاشیه پدید آید.

وی با اشاره به ارتباط موضوع تک فرزندی با تجمل گرایی، عنوان کرد: موضوع تک فرزندی در دهه های گذشته در ایران باعث شد تا گرایشات و تفکر خانواده ها بیش از حد نیاز معطوف به فرزند شود، به طوری که تمرکز و رفع نیازهای بی حد و مرز به صورت غیر مستقیم زمینه ی ایجاد تجمل گرایی در خانواده ها را افزایش داد.

فایل صوتی برنامه "گفت و گوی اجتماعی" از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی