گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

تخلف گسترده عطاری‌ها همزمان با شیوع کرونا

قاضی رسیدگی به شعب تخلفات پزشکی و دارویی عنوان کرد: عطاری‌ها در عرضه داروهای گیاهی به خصوص در روزهای اخیر که ‌که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است و مشتری‌های زیادی پیدا کرده‌اند تخلفات بسیار زیادی مرتکب شده‌اند.

1399/05/21
|
16:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه " گفتگوی اجتماعی" با موضوع عطاری یا اتاق عمل؟ بررسی و آسیب شناسی فروش دارو در عطاری‌ها و مراکز درمانی با حضور مهوش ایزدی، قاضی رسیدگی به شعب تخلفات پزشکی و دارویی تعزیرات حکومتی استان تهران روانه آنتن شد.

ایزدی در آغاز با بیان اینکه باید میان داروی گیاهی و گیاه دارویی تفکیک قائل شویم ‌، اظهار کرد: داروی گیاهی توسط شرکت‌های معتبر و دارای مجوز از وزارت متبوع تولید می‌شوند و تنها توسط داروخانه‌ها و مراکز مجاز رسمی که در قانون تعریف شده‌اند پخش می‌شوند اما گیاه دارویی می‌تواند توسط عطاری‌ها توزیع شود.

وی با اشاره به تخلفات عطاری‌ها گفت: عطاری‌ها در عرضه داروهای گیاهی به خصوص در روزهای اخیر که ‌که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است و مشتری‌های زیادی پیدا کرده‌اند تخلفات بسیار زیادی مرتکب شده‌اند.

قاضی رسیدگی به شعب تخلفات پزشکی و داروئی مراجع نظارتی در حوزه درمان را برشمرد و گفت: معاونت غذا و دارو، معاونت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی، اتحادیه صنف عطاران و وزارت صمت مراجع نظارتی هستند که در شناسایی تخلفات نقش دارند.

ایزدی افزود: سازمان تعزیرات حکومتی به عنوان یک سازمان رسیدگی کننده به این تخلفات چندسالی است در کنار این واحدهای نظارتی در امر بازرسی حضور فعال دارد.

وی به قوانین حوزه پزشکی و دارویی اشاره کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی قانون بسیار خوبی را تصویب کرده و در اختیار ما قرار داده است. دستور العمل تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان می‌کند هر دارویی که غیر از شبکه رسمی مانند داروخانه‌ها و شرکت‌های مجاز پخش دارو توزیع شود قاچاق محسوب می‌شود و بلافاصله ضبط و جمع آوری می‌شود و متخلفان به مجازات مقرر شده درقانون خواهند رسید.

ایزدی خاطر نشان کرد: تعزیرات یک سازمان شبه قضایی است که حتی به گزارشات بی نام و نشان هم رسیدگی می‌کند. بنابراین از مردم تقاضا می‌شود با سامانه 135 تماس بگیرند و موارد را گزارش دهند.

این مقام مسئول در سازمان تعزیرات خاطر نشان کرد: اتحادیه عطاران یک صنف سلامت محور است و با اتحادیه پوشاک و.. بسیار متفاوت است بنابراین باید ضمن اجازه‌ای که از اتاق اصناف دارد، مجوزی از وزارت بهداشت و آموزش پزشکی هم دریافت کند.

ایزدی بر تخلفات درمان چاقی از سوی عطاری‌ها تاکید کرد و گفت: متاسفانه برخی از افراد به خصوص در حوزه عرضه داروهای لاغری و آمفتامین و متادون هستند که بر تخلفات خود آگاهی کامل دارند و باز هم مرتکب جرم می‌شوند. این سودجویان به دلیل استفاده از مواد محرک و اعتیاد آور مصرف کنندگان را به مراجعه مجدد ترغیب می‌کنند.

وی در پاسخ به انتقادی درباره اینکه وزارت بهداشت در موضوع عطاری‌ها ورود جدی و موثر ندارد، تاکید کرد: وزارت بهداشت همواره به این موضوع رسیدگی کرده است و افرادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی همراه سازمان تعزیرات عطاری‌ها را بازرسی کرده‌اند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی