گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در رادیو گفت‌وگو: مافیای کنکور دولت و نهادهای تصمیم گیرنده را خریده است

حسینی مافیای کنکور را تشریح و اظهار کرد: مافیا یعنی اینکه بخش خصوصی دولت را بخرد؛ در حقیقت کسانی که از کنکور پول در می‌آورند، حوزه‌های تصمیم گیری عمومی مرتبط با کنکور را از آن خود می‌کنند.

1399/07/02
|
10:14
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع مافیای انتخاب رشته کنکور و با حضور دکتر سید مجید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به روی آنتن رفت.

سید مجید حسینی با اشاره به اینکه مشاورین کنکور، صداوسیما، شهرداری و دیگر نهادها از تبلیغ موسسات کنکوری پول در می‌آورند و در عین حال از گسترش مافیای کنکور و بزرگ شدن موضوع کنکور انتقاد می‌کنند، گفت: حقیقت این است که همه ما در این زمینه اشتباه کرده‌ایم و نمی‌توانیم به بهانه کمبود بودجه و پول در آوردن، این کار را انجام ‌دهیم.

وی به سازمان سنجش و موضع این سازمان در رد مافیای کنکور اشاره و بیان کرد: از این سازمان باید چنین انتظاری داشت زیرا هیچ‌گاه کسی که مواد مخدر می‌فروشد، این موضوع را نمی‌پذیرد و اساساً وجود مواد را رد می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران مافیای کنکور را تشریح و اظهار کرد: مافیا یعنی اینکه بخش خصوصی، دولت را بخرد؛ در حقیقت کسانی که از کنکور پول در می‌آورند، حوزه‌های تصمیم گیری عمومی مرتبط با کنکور را از آن خود می‌کنند و مافیا به این شکل خلق می‌شود؛ مافیا در واقع یعنی کسی که فرآیند تصمیم گیری، دولت، مجلس و سایر نهادها را کثیف می‌کند.

وی از انتخاب رشته یک میلیون و 380 هزار نفر در کنکور سراسری امسال خبر داد و عنوان کرد: سازمان سنجش به این تعداد داوطلب دفترچه کنکور می‌فروشد. دفترچه انتخاب رشته هر سال قبل از اعلام نتایج منتشر می‌شد اما در چهار سال اخیر اعلام نتایج صورت می‌گیرد و سه روز به پایان مهلت انتخاب رشته، دفترچه منتشر می‌شود و این دانش آموز در این مدت باید تمام این 200 صفحه را متوجه شود.

حسینی به سابقه 60 ساله برگزاری کنکور در کشور اشاره و این سؤال را مطرح کرد که چرا سازمان سنجش در این مدت پس از کنکور پیشنهادات روشن و تمیزی برای انتخاب بچه‌ها درباره انتخاب رشته ارائه نداده است؟

وی افزود: سازمان سنجش مرکز مطالعات عظیمی دارد که می‌تواند این کار را انجام دهد اما هیچ‌گاه در مسیر هدایت بچه‌ها برای انتخاب رشته صحیح ورود نکرده است. سازمان سنجش 40 سال فرصت نگارش یک دفترچه تمیز و قابل فهم و درک برای بچه‌ها را داشته است اما این کار را انجام نداده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی