گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران: سازمان سنجش برای کسب درآمد بیشتر، کنکور را سخت‌تر کرده است

سیدمجید حسینی با تصریح بر اینکه سازمان سنجش برای اینکه بتواند پول بیشتری کسب کند، کنکور را سخت کرده است، گفت: سازمان سنجش کنکور را در رشته‌های تجربی که متقاضی بیشتری دارد، سخت تر از گذشته برگزار می‌کند تا درآمد بیشتری در این بخش ایجاد شود.

1399/07/05
|
10:02
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع مافیای انتخاب رشته کنکور و با حضور دکتر سید مجید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به روی آنتن رفت.

سید مجید حسینی با انتقاد از سازمان سنجش تصریح کرد: این سازمان دفترچه کنکور را به شدت مبهم و در تعداد صفحات زیاد منتشر کرده است تا داوطلبین و خانواده‌های آن‌ها مجبور شوند به سراغ مشاورین انتخاب رشته بروند و از آن‌ها پول دریافت شود. به همین جهت معتقد هستم اگر سازمان سنجش می‌توانست، این دفترچه را به زبان چینی می‌نوشت تا پول بیشتری دریافت کنند.

وی با تصریح بر اینکه سازمان سنجش برای اینکه بتواند پول بیشتری کسب کند، کنکور را سخت کرده است، عنوان کرد: سازمان سنجش کنکور را در رشته‌های تجربی که متقاضی بیشتری دارد، سخت تر از گذشته برگزار می‌کند تا درآمد بیشتری در این بخش ایجاد شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اظهار کرد: اگر یک دانش آموز تمام کتاب‌های دبیرستان و پیش دانشگاهی را تا انتها بخوانند، باز هم نمی‌تواند رتبه بالاتر از 80 هزار کسب کند. در حقیقت به گونه‌ای آزمون برگزار می‌کنند که داوطلب مجبور باشد به سراغ موسسات کنکور و مشاورین تحصیلی برود و این قطعا مافیا است.

وی مافیا را اثر بخش خصوصی روی دولت دانست و عنوان کرد: سازمان سنجش، تعاونی سنجش دارد و از کنکور درآمد دارد و در همه ادبیات سیاسی دنیا به این شیوه مافیا می‌گویند زیرا سیاست‌های گذاری‌های دولتی از بخش خصوصی اثرپذیری دارد.

حسینی با اشاره به اینکه مجلس ده سال قبل مصوب کرد که کنکور لغو شود، تصریح کرد: کنکور یک امر و مسئله بسیار مهمی است و در حقیقت مهمترین موضوع در رابطه با آموزش در کشور، کنکور است و بنابراین نمی‌توان ادعا کرد مجلس موضوعات مهمتری دارد که باید به آن‌ها رسیدگی کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تصریح بر اینکه هر سال بیش از یک میلیون نفر پشت کنکور له می‌شوند، گفت: از سوی دیگر، عده‌ای نیز بین 10 تا 20 هزار میلیارد تومان از پشت کنکوری‌ها درآمد کسب می‌کنند.

وی به رتبه‌های برتر امسال اشاره و بیان کرد: از بین 38 نفر برتر کنکور امسال دو نفر مدرسه دولتی درس خوانده‌اند و 30 نفر از 38 نفر سمپاد بودند و در مدرسه تیزهوشان که باید پول بدهند، درس خوانده‌اند و مابقی نیز در غیر انتفاعی تحصیل کرده‌اند. 18 درصد از این افراد از کلاس‌های خصوصی استفاده کرده‌اند و 90 درصد نیز در آزمون‌های آزمایشی کنکور شرکت کرده‌اند و همین تعداد هم از کتاب‌های تست موسسات آموزشی استفاده کرده‌اند. سال گذشته این موسسات، هزار و 200 میلیارد کتاب فروخته‌اند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی