گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

كارشناس فضای مجازی در رادیو گفت‌وگو: تنها محتوایی که در فضای مجازی می‌توانیم تولید کنیم، فیلتر کردن است

تفنگچی با طرح این سوال که تا چه زمانی قصد داریم فقط دیگران را بد بپنداریم، گفت: متاسفانه تنها محتوای خوبی که می‌توانیم تولید کنیم فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی است.

1399/07/07
|
09:15
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت وگو با موضوع اپلیکیشن‌های ضد اخلاقی در قلب فضای مجازی و با حضور دکتر سینا تفنگچی کارشناس فضای مجازی، دکترای علوم ارتباطات و متخصص فناوری‌های نوین به روی آنتن رفت.

سینا تفنگچی درباره موضوع برنامه و چیستی ضد فرهنگ بودن یک اپلیکیشن گفت: در حالی از برخی شبکه‌های اجتماعی به عنوان برنامه ضد فرهنگ نام می‌بریم که اساسا فرهنگ یک عنصر و مولفه ثابت نیست و متعلق به یک نسل، رشته یا کشور خاص نیست زیرا اساسا قابلیت، ساختار و ویژگی فرهنگ این است که پیشرفت کرده و یا فرهنگ جدیدی خلق کند.

وی افزود: در طول چهل سال گذشته فرهنگ‌های ثابتی در کشور وجود نداشته است و همواره در حال تغییر کردن است و بر این اساس نمی‌توانیم یک اپلیکیشن را ضد فرهنگ بدانیم زیرا اساسا فرهنگ امر ثابتی نیست.

این متخصص فضای مجازی با اشاره به آمارهایی که برخی کارشناسان فضای مجازی درباره مستهجن بودن این فضا می‌دهند، تصریح کرد: اگر کسی فکر می‌کند فضای مجازی و به عنوان مثال پیام رسان تلگرام مستهجن است، کانال‌های خود را عوض کند. اینکه فکر کنیم در کانال‌های تلگرامی که ما عضو هستیم، اطلاعات مفید وجود دارد اما در کانال‌های دیگران موارد مستهجن وجود دارد، غلط است.

این کارشناس فضای مجازی با تاکید بر اینکه راه مقابله با محتوای ضد اخلاقی در یک شبکه اجتماعی، تولید محتوا است، عنوان کرد: مقام معظم رهبری بارها توصیه و تاکید کردند که تولید محتوا باید در فضای مجازی صورت بگیرد اما در انجام این کار ناموفق بوده‌ایم. اگر کسی لایو مستهجن می‌گذارد و پر مخاطب می‌شود، چرا ما نمی‌توانیم یک محتوای پر مخاطب تولید کنیم؟

این دکترای علوم ارتباطات با طرح این سوال مهم که تا چه زمانی قصد داریم فقط دیگران را بد بپنداریم، اظهار کرد: متاسفانه تنها محتوای خوبی که می‌توانیم تولید کنیم فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی است و فقط باید در پیام رسان‌های ایرانی و کانال‌هایی که تعیین شده است، حضور داشته باشیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی