گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نماینده مردم تهران در مجلس: تمرکز ‌زدایی و سامان‌دهی تهران به جای انتقال پایتخت باید در دستور کار قرار گیرد

شاکری در رادیو گفت‌وگو انتقال پایتخت را مناسب ندانست و بیان کرد: تجارب جهانی نشان می‌دهد، انتقال پایتخت به صورت فیزیکی اتفاق نیفتاده است و تمرکز زدایی از پایتخت و ساماندهی شهر تهران را به باید جای انتقال آن محور قرار دهیم.

1399/07/14
|
09:43
|

برنامه «گفت وگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع انتقال پایتخت و با حضور اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

شاکری با اشاره به تشکیل شورای مرکزی با حضور نهادهای مختلف در خصوص پایتخت در سال 1394، گفت: این شورا قرار بود سه موضوع امکان سنجی انتقال پایتخت، تمرکز زدایی و ساماندهی تهران را بررسی کند که از آن سال تاکنون به دبیری وزارت راه و شهرسازی در حال انجام است اما تازه سال گذشته مطالعات در این خصوص شروع شد و هفت جلسه در این رابطه برگزار شد.

وی با بیان اینکه شورای مذکور به سمت تمرکز زدایی و ساماندهی شهر تهران پیش رفته است، اظهار کرد: شهر تهران با معضلات متعددی مواجه است و این مسئله همه را به تکاپو انداخته است که فکری در این باره انجام دهند. معتقد هستم ضمن تمرکززدایی و سامان دهی پایتخت، باید به تهران توجه شود و نیازها و مدیریت شهری برآورده شود، امکان دارد وضعیت تهران بهبود پیدا کند و از این آشفتگی که در آن قرار داریم خارج شویم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه دولت‌ها توجه کافی به ساماندهی و تمرکز زدایی تهران ندارند، عنوان کرد: دولت انقدر گرفتاری دارد که مدیریت شهری تهران را رها کرده‌ و حتی مراودات مالی با شهرداری تهران نیز به موقع انجام نمی‌شود.

وی انتقال پایتخت را مناسب ندانست و بیان کرد: تجارب جهانی نیز نشان می‌دهد، انتقال پایتخت به صورت فیزیکی اتفاق نیفتاده است و در زمانی که در شورای شهر تهران نیز حضور داشتم چنین رویکردی داشتم؛ یعنی تمرکز زدایی از پایتخت و سامان دهی شهر تهران را به جای انتقال آن محور قرار دادیم.

شاکری به ادعای ابوترابی یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر نامه قرارگاه خاتم الانبیاء به رئیس جمهور مبنی بر آمادگی این قرارگاه برای انتقال پایتخت اشاره و اظهار کرد: این قرارگاه تنها اعلام آمادگی برای همکاری با دولت کرده است و گفته است اگر قرار است دولت کاری انجام دهد، قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران آمادگی کمک رسانی دارد. بنابراین اساسا طراحی در این باره صورت نگرفته است.

وی افزود: هنوز گزارش کارگروه وزارت راه و شهرسازی به شورای انتقال پایتخت ارسال نشده است و بنابراین نمی‌توان ادعا کرد آمادگی انتقال پایتخت را داریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی