گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت كشور: انتقال پایتخت کاری ناصحیح، غیرلازم و غیرممکن است

جمالی نژاد با بیان اینکه کارشناسان معتقد هستند انتقال پایتخت در ایران نه صحیح، نه لازم و نه ممکن است، بیان کرد: حتی اگر انتقال پایتخت را انجام دهیم، نهایتا 700 هزار نفر را می‌توان منتقل کرد و تغییری در وضعیت تهران ایجاد نمی‌شود.

1399/07/14
|
10:30
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع انتقال پایتخت و با حضور دکتر مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های ایران و گفتگوی تلفنی با دکتر محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران به روی آنتن رفت.

جمالی نژاد با اشاره به اینکه در هر دولتی حداقل یک مطالعه در خصوص انتقال پایتخت انجام شده است، عنوان کرد: پژوهشگران ارشد کشور نیز همیشه به این حوزه وارد شده‌اند و نتیجه مشترک این تحقیقات در همه دولت‌ها این بوده است که انتقال پایتخت به صلاح نبوده است.

وی اشاره کرد: از دهه 60 میلادی انتقال پایتختی صورت نگرفته است و مواردی که انجام شده است نیز موفق نبوده است و تنها در دو مورد موفق بوده است که این دو مورد نیز برای کشورهایی است که تازه تاسیس شده‌اند و سبقه تاریخی نداشتند یا کشورهایی که با یک اقتدار «بالا به پایین» این مسئله را حل کردند.

معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور با بیان اینکه کارشناسان معتقد هستند انتقال پایتخت در ایران نه صحیح، نه لازم و نه ممکن است، عنوان کرد: این کار صحیح نیست زیرا چسبندگی تاریخی وجود دارد و حتی اگر هم انجام دهیم، چند سال بعد دوباره همین مشکلات را خواهیم داشت.

وی افزود: بر اساس برآوردها حتی اگر انتقال پایتخت را انجام دهیم، نهایتا 700 هزار نفر را می‌توان منتقل کرد و این عدد نهایتا کمتر از هفت درصد جمعیت تهران را تشکیل می‌دهد و تغییری در وضعیت شهر تهران ایجاد نمی‌شود.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های ایران از دیگر مشکلات انتقال پایتخت گفت و بیان کرد: کارشناسان معتقد هستند اگر این انتقال صورت بگیرد، یک دو گانگی ملت – دولت شدید ایجاد می‌شود؛ یعنی دولت خود را نجات می‌دهد و دستگاه‌های دولتی را از تهران خارج می‌کند و مردم را با مشکلات خود تنها می‌گذارد. همچنین برآورد می‌شود اقتصاد کلان به هیچ عنوان اجازه چنین جابجایی را نمی‌دهد و انتقال پایتخت یک پروژه ساختمانی نیست که آن را انجام دهیم.

وی به نظر موافقین انتقال پایتخت اشاره و عنوان کرد: گفته می‌شود در هر دولت در این زمینه مطالعه شده است اما همچنان مشکلات تهران حل نمی‌شود و این وضعیت نه فقط در تهران که در بسیاری از کلانشهرها هم وجود دارد.

*جابجایی پایتخت نه ممکن است و نه لازم

در ادامه محمد سالاری با تصریح بر این موضوع که جابجایی پایتخت نه ممکن است و نه لازم، گفت: این کار اساسا مشکلات شهر تهران را حل نمی‌کند و متاسفانه این ایده آقای ابوترابی نماینده مجلس برخلاف تمام نظرات کارشناسی است و بدتر آنکه این مسئله را به قرارگاه خاتم الانبیاء منتسب کنیم.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران، تهران به عنوان پایتخت را با نظام حکمرانی جمهوری اسلامی ایران گره خورده دانست و بیان کرد: این کار ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و تاریخی دارد و صرفا یک پروژه ساخت و ساز نیست که هزینه زیادی نداشته باشد.

وی افزود: موضوع جابجایی پایتخت صرفا در هزینه‌ها خلاصه نمی‌شود و مصائب زیادی جز هزینه‌های مالی برای دولت و نظام در پی خواهد داشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی