گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو كمیسیون اجتماعی مجلس: اکثر جرایم خشن در سطح شهر به وسیله موتور سیکلت انجام می‌شود

مطهری بیان کرد: در حال حاضر اکثر جرایم خشن با موتور سیکلت انجام می‌شود و در تهران به جهت حجم ترافیک از موتور سیکلت به عنوان وسیله‌ای برای انجام جرایم استفاده می‌کنند.

1399/07/16
|
14:15
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو در خصوص موتورسوارها؛ از جولان بی قانونی تا تخلف با حضور اردشیر مطهری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

اردشیر مطهری استفاده از موتور سیکلت را اجتناب ناپذیر دانست و با توجه به اینکه امکان منع استفاده از آن را نداریم، گفت: استفاده از موتور سیکلت یا به درستی انجام می‌شود و یا اینکه در مسیر ناصحیح صورت می‌گیرد و نباید این دو موضوع را با هم یکسان بدانیم زیرا این مسئله سبب شده است برخوردها با موتور سیکلت‌ها فارغ از اینکه درست استفاده می‌شود یا خیر، صورت ‌گیرد.

وی به تخلفاتی که به وسیله موتور سیکلت انجام می‌شود اشاره و بیان کرد: در حال حاضر اکثر جرایم خشن با موتور سیکلت انجام می‌شود و در تهران به جهت حجم ترافیک از موتور سیکلت به عنوان وسیله‌ای برای انجام جرایم استفاده می‌کنند و باعث بروز جرایمی مانند کیف قاپی و نزاع می‌شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: بدترین نوع جرم که استرس زیادی در فرد مال باخته ایجاد می‌کند جرایمی هستند که با موتور سیکلت صورت می‌گیرد. عموما این تخلفات به صورت نیمه سازمان یافته هستند یعنی در گروه‌های چند نفره با موتور وارد می‌شوند و متاسفانه در کارشان نیز خبره هستند.

وی به علاقه جوانان به موتورسواری اشاره و بیان کرد: وقتی چنین علاقه‌ای وجود دارد نمی‌توان همه گروه‌های موتور سوار را در یک دسته بندی قرار داد و باید برای هر کدام برنامه ریزی مجزایی داشته باشیم. یکی از کارهایی که باید صورت بگیرد شناسایی مالکان موتور است و این مهم نیازمند هم پوشانی دستگاه‌های مختلف است. در کنار این اقدام، نیازمند نصب دوربین‌های مدار بسته مجهز به پلاک خوانی در سطح شهر هستیم تا تخلفات موتورسوارها را ثبت و ضبط کند.

مطهری تاکید کرد: باید یک قرارگاه و ستاد داشته باشیم که در رده‌های درگیر در حوزه موتور سیکلت در آن با محوریت پلیس و نه مجموعه دیگر حضور داشته باشند زیرا پلیس امروز هوشمند است و برنامه دارد و بنابراین در حوزه راهور باید مدیریت این کار به دست پلیس بیافتد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی