گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نماینده مجلس شورای اسلامی: نظارت مستمر بازرسان کانون‌های دفاتر اسناد رسمی بر این دفاتر

طهماسبی در رادیو گفت‌وگو با اشاره به دریافت بیش از تعرفه معدودی از دفترخانه‌ها بابت خدماتی که ارائه می‌دهند، بیان کرد: این تخلفات قابل پیگیری است.

1399/07/19
|
08:15
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع چالش‌ها و معضلات دفترخانه‌های اسناد رسمی؛ از انحصار تا تعرفه‌های نامتعارف با مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک تهران در استودیو و فرهاد طهماسبی نماینده مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی به روی آنتن رفت.

فرهاد طهماسبی با رد انحصاری بودن دفترخانه‌ها گفت: به تناسب جمعیت هر شهر و منطقه‌ای و تعداد اسنادی که وجود دارد مجوز دفترخانه صادر می‌شود و از نظر قیمت نیز باید بر اساس دستورالعمل عمل کنند و به ندرت دفترخانه‌ای پیدا می‌شود که ارقام زیاد دریافت کند.

وی افزود: بیشتر دفترخانه‌ها در حال حاضر حتی نمی‌توانند هزینه‌های خودشان را تامین کنند و این موضوع به ویژه در شهرهای کوچک بسیار زیاد است. در شهرهای بزرگ به دلیل ابعاد و تعداد بایگانی که از گذشته دارند، دستمزدهای بیشتری از تعرفه دریافت می‌کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به دریافت بیش از تعرفه معدودی از دفترخانه‌ها بابت خدماتی که ارائه می‌دهند، عنوان کرد: این تخلفات قابل پیگیری است زیرا کانون‌های دفاتر اسناد رسمی بازرسی دارند و با متخلفین نیز برخورد می‌کنند.

وی افزود: سازمان ثبت برای جلوگیری از دریافت‌های غیر قانونی، محدودیت‌هایی را در پرداخت ایجاد کرده است و در این راستا دفترخانه‌ها فقط از طریق پوز باید تعرفه‌ها را بر اساس خدمتی که انجام می‌دهند دریافت کنند. این موارد کاملا قابل کنترل است و هر تخلفی هم صورت بگیرد به سرعت شناسایی می‌شود.

در ادامه مصطفی قلی خسروی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، قراردادی که توسط مشاور املاک نوشته می‌شود کفایت می‌کند، گفت: از آنجایی که تورم بیکاری در ایران زیاد است، هم به سردفتر و هم به مشاور املاک نیازمند هستیم و در این راستا 135 مشاور املاک و بیش از هشت هزار سردفتر در کل کشور فعالیت می‌کنند.

وی ضمن تاکید بر اینکه باید سردفترهایی که عملکرد درستی دارند تشویق شوند و از امکانات بیشتر و بهتری برخوردار شوند، عنوان کرد: متاسفانه توازن بین سردفترها برقرار نیست و سردفتری که در سیرجان واقع است با سردفتری که در شمال تهران وجود دارد، یک مقداری دستمزد دریافت می‌کنند.

رئیس اتحادیه املاک تهران اشاره کرد: در گذشته سردفترها درجه بندی می‌شدند؛ سردفتر درجه سه محدودیت زیادی در قیمت داشت و به همین شکل درجه دو و درجه یک محدودیت‌های کمتری در تعرفه داشتند اما در حال حاضر این قانون برداشته شده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی