گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیركل دفتر حقوقی سازمان ثبت اسناد و املاك كشور: ممنوعیت دریافت هزینه سردفتر‌ها بیشتر از متوسط درآمد سردفترهای منطقه خود

دالوندی از تعیین سقف برای تحریر سند در دفترخانه تا چهار سال بعد خبر داد و بیان کرد: هیچ سردفتری نمی‌تواند بالاتر از متوسط درآمد سردفترهای منطقه دریافت کند.

1399/07/19
|
09:15
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع چالش‌ها و معضلات دفترخانه‌های اسناد رسمی؛ از انحصار تا تعرفه‌های نامتعارف با دکتر محمدناصر دالوندی مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمدناصر دالوندی درباره دریافت دستمزدهای نجومی در سردفترها گفت: در یک برنامه تلویزیونی گزارشی تهیه شده بود که نشان می‌داد یک سردفتر اقدام به دریافت دستمزد نجومی کرده بود و پس از این موضوع رئیس سازمان ثبت احوال دستور داد همه دفترخانه‌هایی که «تحریر» بالا دارند، بازرسی شوند تا مشخص شود تخلفی صورت می‌گیرد یا خیر.

وی از تعیین سقف برای تحریر سند در دفترخانه تا چهار سال بعد خبر داد و بیان کرد: هیچ سردفتری نمی‌تواند بالاتر از متوسط درآمد سردفترهای منطقه دریافت کند. بسیاری از سردفترهای کشور در مناطقی خدمت می‌کنند که دریافتی‌هایشان بالاجبار پایین است و نباید بگوییم همه سردفترها درآمدهای افسانه‌ای دارند.

مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره انحصار سردفترها در کشور بیان کرد: جذب سردفتر به موجب ماده 5 قانون شاخص دارد و نمی‌توانیم بیشتر یا کمتر از این تعداد سردفتر جذب کنیم و بنابراین نسبت به تعداد خالی که برای سردفتر موجود داریم، با انجام آزمون اقدام به جذب سردفتر ‌کنیم.

وی با بیان اینکه در دفترخانه سند رسمی تنظیم می‌شود و به وسیله آن عوائد دولتی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم وصول می‌شود، اظهار کرد: با وجود انجام این مهم، اما ریالی بار به دوش حاکمیت نیست. دفتردارها پولی بابت پایان خدمت پس از بازنشستگی دریافت نمی‌کنند و به همین دلیل قانون گذار در سال 1354 اعلام کرد اگر سردفتری در دوران خدمت فوت شد، ورثه آن فرد می‌توانند دفتر وی را به شخص دیگری انتقال دهند.

دالوندی بیان کرد: اگر آمار بگیریم کسانی که از این طریق دفترخانه گرفته‌اند، کمتر از 10 درصد هستند و باقی افراد نتوانستند از این امتیاز استفاده کنند زیرا یا ممکن است آن سردفتر قبل از بازنشستگی منفصل از خدمت شده باشد و یا ورثه نتوانسته‌اند فرد صلاحیت داری را برای انتقال دفترخانه به وی پیدا کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی