گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاكسیرانی: نیمی از ناوگان تاکسی در تهران فرسوده محسوب می‌شوند

قنادان در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: در حال حاضر در تهران حدود 80 هزار ناوگان تاکسی داریم که از این تعداد حدود 40 هزار دستگاه سن بالای ده سال دارند و فرسوده محسوب می‌شوند.

1399/07/20
|
15:31
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بحران‌های حمل و نقل عمومی و با حضور دکتر علیرضا قنادان مدیر عامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی به روی آنتن رفت.

علیرضا قنادان با بیان اینکه تاکسی در استانداردهای تعریف شده یک حمل و نقل شخصی محسوب می‌شود، در عین حال گفت: در مدهایی که در کشور جاری و ساری است، تاکسی گردشی و خطی پر کننده خلل و خلائی است که در حمل و نقل عمومی داریم و به همین جهت از آن به عنوان شبه همگانی یاد می‌کنیم.

وی درباره وضعیت تاکسیرانی در تهران اظهار کرد: در حال حاضر در تهران حدود 80 هزار ناوگان تاکسی داریم که از این تعداد حدود 40 هزار دستگاه سن بالای ده سال دارند و فرسوده محسوب می‌شوند.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی بیان کرد: اگر بخواهیم متوسط سن ناوگان تاکسی را حفظ کنیم باید در هر سال حدود هشت هزار تاکسی نو شوند و اگر بخواهیم متوسط سن این ناوگان را کاهش دهیم، باید بیش از هشت هزار تاکسی فرسوده از رده خارج و با تاکسی جدید جایگزین شوند.

وی متوسط سن ناوگان تاکسیرانی را در شهر تهران در حدود هفت سال عنوان کرد و افزود: بیش از نیمی از تاکسی‌ها فرسوده است و اغلب مالکیت در ناوگان تاکسیرانی در اختیار راننده است و در واقع راننده‌های تاکسی خودشان مالک آن تاکسی نیز هستند.

قنادان خاطرنشان کرد: مشکل و معضل در حوزه تاکسی در طول سال‌های گذشته مربوط به مشکلاتی است که خودروسازان در تامین و تهیه و همچنین ارائه خودرو تاکسی با مشخصات قابل قبول داشته‌اند. در سال جاری نوسازی 15 هزار تاکسی را در دستور کار قرار دادیم و در حال حاضر بیش از 15 هزار تاکسیران در سامانه نوسازی تاکسی ثبت نام کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه باید بررسی کرد با سطح توان خرید تاکسیران‌ها، ظرفیت تولید 15 هزار خودروی تاکسی در کشور وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: دو سال است که واردات تاکسی ممنوع شده است و بنابراین کاری که می‌توانیم انجام دهیم استفاده از ظرفیت تولید داخل است و این در حالی است که از سال 97 به این سمت قیمت خودروی تاکسی دو برابر و نیم شده است و در عین حال درآمد تاکسی‌ها نیز به دلیل کرونا، 60 درصد درآمد سال گذشته است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی