گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مشاور اقتصادی معاونت حمل‌ونقل و ترافیك شهرداری تهران: ناکارآمدی برخی از خطوط باعث ایجاد هزینه‌های اضافه در حمل‌ونقل عمومی است

همتی مقدم در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: از 210 خط اتوبوسرانی تهران، بهای تمام شده هر سفر در بعضی از خطوط،بیش از 20 هزار تومان است زیرا خطوط ناکارآمد است یعنی خطوطی وجود دارند که اتوبوس 20 کیلومتر مسافت طی می‌کند اما کمتر از ده نفر مسافر دارند.

1399/07/21
|
13:45
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بحران‌های مالی و ورشکستگی حمل و نقل عمومی و با حضور مهدی همتی مقدم مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به روی آنتن رفت.

مهدی همتی مقدم با اشاره به نامه نگاری شهرداری تهران به مقام معظم رهبری برای دریافت اعتبار از صندوق توسعه ملی، آن را یک اقدام نمایشی ندانست و گفت: اداره شهر و کشور با روش‌های قدیمی مقدور نیست و پارادایم‌ها باید تغییر کنند و باید بر اساس منطق اقتصادی هزینه و فایده استوار باشند.

وی افزود: دریافت اعتبار از صندوق توسعه ملی یک اقدام بلند مدت و چاره ساز نیست و صرفا برای کوتاه مدت و یک مسکن است و قرار نیست همیشه از صندوق توسعه ملی استفاده کرد اما به دلیل آنکه همه درها بسته و منابع محدود است، صندوق توسعه ملی به عنوان یک محل برای تامین اعتبار است.

مشاور اقتصادی و سرمایه گذاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به هزینه‌های شهرداری تهران در حوزه حمل و نقل اشاره و عنوان کرد: از 210 خط اتوبوسرانی تهران، بهای تمام شده هر سفر در بعضی از خطوط، بیش از 20 هزار تومان و حتی شاید 40 هزار تومان است زیرا خطوط ناکارآمد است. خطوطی وجود دارند که اتوبوس 10 تا 20 کیلومتر مسافت طی می‌کند اما کمتر از ده نفر در آن حضور دارند.

وی ادامه داد: بعضی از خصوص حمل و نقل عمومی درون شهری بر اساس منطق عرضه و تقاضا ایجاد نشده است و تنها بر اساس یکسری ملاحظات این کار انجام شده است و بر اساس بررسی‌هایی که صورت گرفته است،
حدود 40 تا 50 خط اتوبوسرانی در تهران این وضعیت را داشته است. بنابراین نیازمند یک مهندسی مجدد در این زمینه هستیم و از نظر تعداد مسافری که در هر کیلومتر جابجا می‌کنند، ناکارآمد محسوب می‌شوند.

همتی با اشاره به اینکه خیلی از خطوط متعلق به ده سال قبل هستند، اما در حال حاضر در حال بازنگری مجدد هستند، اظهار کرد: بهای تمام شده هر سفر در اتوبوسرانی سه هزار و 500 تومان است اما در بعضی از خطوط این هزینه‌ها بیشتر است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی