گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس اداره اجتماعی پلیس مواد مخدر ناجا: ایران رتبه نخست کشفیات مواد مخدر را در جهان دارد

سرهنگ بهرامی با تصریح بر اینکه وظیفه پلیس مبارزه با توزیع کنندگان مواد مخدر و جلوگیری از قاچاق آن است، گفت: بر اساس آمار، ایران در کشف مواد مخدر در جایگاه نخست قرار داد.

1399/07/22
|
11:23
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع معتادان متجاهر از گرمخانه تا کارتن خوابی و با حضور سرهنگ مهدی بهرامی رئیس اداره اجتماعی پلیس مواد مخدر ناجا به روی آنتن رفت.

سرهنگ بهرامی در تعریف معتاد متجاهر گفت: معتاد متجاهر به معتادینی گفته می‌شود که در سطح معابر شهر حضور دارند و مواد مخدر را استعمال می‌کنند. عموم این افراد جایی برای خوابیدن ندارند و گرفتار مواد مخدر شده‌اند و عموما کارتن خواب هستند. همچنین معتادینی وجود دارند که امکانات لازم را دارند و در منازل شخصی حضور دارند و در این اماکن اقدام به مصرف می‌کنند.

وی اشاره کرد: کسانی که مواد مخدر استعمال می‌کنند مجرم هستند مگر اینکه بر اساس ماده 15 و 16 قانون خودشان را برای درمان معرفی کنند. افرادی که به دنبال درمان اعتیاد خود نباشند، از لحاظ قانون مجرم محسوب می‌شوند.

رئیس اداره اجتماعی پلیس مواد مخدر ناجا با ابراز تاسف از عدم فراهم کردن امکانات لازم برای درمان و نگهداری معتادین بیان کرد: این مسئله سبب شده است معتادین به صورت بی خانمان در معابر مختلف شهر رها شوند و به همین جهت از آنها با عنوان معتاد متجاهر یاد می‌شود زیرا این افراد توانایی لازم برای داشتن سرپناه را ندارند.

وی با بیان اینکه دلایل گرایش به اعتیاد در افراد، متفاوت است، گفت: در هر صورت، گرایش یک نفر به اعتیاد سبب آسیب رساندن به خود او، خانواده و جامعه می‌شود و اینکه گفته می‌شود نیروی انتظامی به معتادین اجازه استعمال مواد در خانه‌هایشان را داده است غلط است.

سرهنگ بهرامی با تصریح بر اینکه وظیفه پلیس مبارزه با توزیع کنندگان مواد مخدر و جلوگیری از ورود مواد به داخل کشور است، بیان کرد: بر اساس آمار، ایران در کشف مواد مخدر در جایگاه نخست قرار داد و 35 درصد از مواد مخدری که وارد کشور می‌شود، توسط پلیس کشف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مسئله پیشگیری از اعتیاد در حوزه وظیفه ذاتی پلیس نیست، ابراز کرد: آنچه در این زمینه می‌توان مطرح کرد، عرضه و تقاضا است. با مهارت و دانش اجتماعی افراد می‌توانیم مردم جامعه را آگاه کنیم تا دچار مواد مخدر نشوند و در حقیقت باید مهارت‌های اجتماعی مردم را به سمتی ببریم که اثرات و خطرات مواد را بشناسند و این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانیم 60 درصد خانواده‌ها اطلاع چندانی نسبت به خطرات و مخاطرات مواد مخدر ندارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی