گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران: افزایش رشد 20 درصدی آمار معتادین

سید مالک حسینی درباره میزان معتادین متجاهر گفت: آمارها باید توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر ارائه شود و بر اساس پیش بینی‌هایی که ستاد انجام داده است، ممکن است امسال تا 20 درصد نیز افزایش آمار معتادین را داشته باشیم.

1399/07/22
|
12:55
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‏وگو در خصوص معتادان متجاهر از گرمخانه تا کارتن خوابی با حضور سید مالک حسینی مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سید مالک حسینی در پاسخ به این سوال که آیا قانون، کارایی لازم را برای مقابله با معتادین دارد یا خیر؟ گفت: پاسخ به این سوال به صورت یک جمله سخت است؛ بله قطعا قانون موجود خلاء‌هایی دارد اما حقیقت آن است در خیلی از موارد مشکل قانون نداریم و از ظرفیت‌های قوانین موجود استفاده زیادی نکرده‌ایم.

وی همچنین اشاره کرد: چون در زمان تصویب قانون، شفافیت لازم وجود ندارد و جزئیات به خوبی مشخص نیست، برداشت‌ها از قانون زیاد و موسع است. به عنوان مثال با همین قانون موجود می‌توان، معتاد متجاهر را به اشکال مختلف تعریف کرد. به تعبیر بنده معتادی که سرپناهی ندارد نمی‌تواند در زمره معتادین متجاهر قرار گیرد زیرا تجاهر برای کسی است که اصرار بر مصرف دارد و تفاوتی برای او ندارد که استعمال مواد مخدر در چه موقعیت صورت بگیرد.

مدیرعامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با تصریح بر اینکه آنچه اهمیت دارد اجرای قانون است، بیان کرد: تا چند سال پیش قوانینی در خصوص اعدام حاملین مواد مخدر داشتیم اما شاهد هستیم اثرات آن زیاد نبوده است و حتی آن افراد امروز خرده پا محسوب می‌شوند زیرا نوع مواد مخدر تغییر کرده است و مواد صنعتی را با حجم بیشتری می‌توان جابجا کرد.

وی درباره میزان معتادین متجاهر گفت: آمارها باید توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر ارائه شود و بر اساس پیش بینی‌هایی که ستاد انجام داده است، ممکن است امسال تا 20 درصد نیز افزایش آمار معتادین را داشته باشیم.

مالک حسینی از ضرورت اشتغال معتادین گفت و در عین حال اشاره کرد: متاسفانه وقتی درباره اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی نتوانسته‌ایم کاری انجام دهیم، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که معتادین را وارد اشتغال کرد.

وی بیان کرد: در بین همه مجموعه‌هایی که در مبارزه با مواد مخدر فعالیت می‌کنند، بیشترین هزینه را نیروی انتظامی می‌دهد که این هزینه هم مادی و هم در حوزه نیروی انسانی است و تعداد زیادی از افراد این نیرو در مرزها تا کنون به شهادت رسیده‌اند. نیروی انتظامی به عنوان ضابط قضایی همیشه پای کار بوده است.

حسینی از ضرورت تغییر در شیوه برخورد با معتادین و مواد مخدر گفت و اظهار کرد: مدل‌هایی که برای نگهداری معتادین و بازپروری آن‌ها پیاده می‌شود وحدت رویه و انسجام ندارد و نیاز به تغییر دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی