گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون اجتماعی پلیس پیشگیری ناجا: نخستین وظیفه نیروی انتظامی، حفاظت و حمایت از حقوق شهروندان است

سرهنگ ساوری در رادیو گفت‌وگو گفت: نیروی انتظامی دستگاه متولی حوزه نظم و امنیت است و در واقع نخستین وظیفه این نیرو، حفاظت و حمایت از حقوق شهروندان به طور کامل است.

1399/07/23
|
11:15
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت وگو با موضوع بررسی دلایل ناکارآمدی و عدم بازدارندگی قوانین مرتبط با سرقت با سرهنگ عسگر ساوری معاون اجتماعی پلیس پیشگیری ناجا به روی آنتن رفت.

عسگر ساوری با اذعان به اینکه وقوع جرم در سطح جامعه غیرقابل انکار است و این موضوع نه فقط در ایران که در همه جهان وجود دارد، گفت: پذیرش واقعیت‌ها و مشکلات جامعه از جمله حقوق اجتماعی مردم است و نمی‌توان روی حقیقت پرده قرار داد و در واقع باید مطالبات به حق مردم را بشنویم و بعد از شنیدن، آن را تبیین کنیم تا مشکلات را کاهش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مهمترین اقدامات در زمینه کاهش جرم از جمله سرقت، رعایت اصول پیشگیری است، اظهار کرد: اگر شهروندان جامعه به اصول پیشگیری توجه کنند اساسا جرمی واقع نخواهد شد و یا تعداد جرایم که رخ می‌دهند آمار بسیار کمتری خواهند داشت.

معاون اجتماعی پلیس پیشگیری ناجا به وظیفه نیروی انتظامی و دستگاه‌های ذیربط نیز اشاره و عنوان کرد: نیروی انتظامی دستگاه متولی حوزه نظم و امنیت است و در واقع نخستین وظیفه این نیرو، حفاظت و حمایت از حقوق شهروندان به طور کامل است.

وی با تصریح بر اینکه شهروندان باید به آموزش‌هایی که پلیس در خصوص اصول پیشگیری ارائه می‌دهد، توجه کنند، گفت: عموما افراد تا زمانی که قربانی جرائمی همچون سرقت نشوند، به نکات پیشگیری توجه نمی‌کنند و تعداد کسانی که اصول و قواعد امنیتی را برای پیشگیری از سرقت رعایت می‌کنند زیاد نیست.

عسگر ساوری به سارقان اشاره کرد و گفت: وقتی روح انسانی از حالت فطری خودش خارج شود، زمخت می‌شود و در کف جامعه به چنین فردی پر رو و دریده می‌گویند و وقتی بازداشت می‌شود و به زندان می‌رود نادم و پشیمان نمی‌شود، بلکه سناریوهای خودش را بازنگری می‌کند.

وی به اشکالات برخی از قوانین اشاره کرد و افزود: در بعضی از مصوبات، قانون درباره تکرار جرائم سکوت کرده است و گاهی نیز آنقدر از رافت اسلامی سخن گفته‌ایم که باعث سوء استفاده آن‌ها می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی