گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون دریابانی مرزبانی ناجا در رادیو گفت‌وگو: بار سنگین مبارزه با قاچاق مواد مخدر بر دوش نیروی انتظامی است

سردار یعقوبی با اشاره به عدم همکاری کشورهای اروپایی با ایران گفت: ایران با توجه به همسایگی با افغانستان، در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر در مرزهای شرقی و جنوب شرقی قرار دارد.

1399/07/29
|
15:03
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع هفته نیروی انتظامی و با حضور سردار غلامحسین یعقوبی معاون دریابانی مرزبانی ناجا به روی آنتن رفت.

سردار یعقوبی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم و اساسی فرماندهی مرزبانی حفظ و حراست از سرحدات سرزمین جمهوری اسلامی ایران است گفت: استیفای حقوق حاکمیت و مرزنشینان بر عهده مرزبانان نیروی انتظامی است.

وی با تصریح بر اینکه مرزبانان چشم بیدار نظام و حاکمیت در حفاظت از منافع و مصالح ملی هستند، اظهار کرد: با روحیه جهادی که هم مرزبانان ناجا در مرزبانی داشته و همچنین مشارکت و همدلی که مرزنشینان دارند، در هشت هزار و 755 کیلومتر مرز، امنیت مطلوبی را ایجاد کرده ایم.

معاون دریابانی مرزبانی ناجا بیان کرد: برای جمهوری اسلامی ایران افتخار است که امنیت در مرزهای کشور در بهترین سطح قرار دارد در حالی که در آن سوی مرزها شاهد نا امنی هستیم.

سردار یعقوبی از استعداد سرمایه گذاری در مناطق مرز گفت و اظهار کرد: مناطق مرز آمادگی این را دارند که در حوزه های مختلف از جمله معادن، کارگاه های صنعتی و فعالیت های دریایی مانند پرورش ماهی پذیرای سرمایه گذاران باشند.

وی با اشاره به مرزهای کشور، افزود: با حضور نامشروع آمریکا در منطقه، شاهد افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان بوده ایم و در 20 سال گذشته که پای افغانستان به کشور باز شده است، تولید مواد مخدر با 20 برابری مواجهه شده است و از 200 تن در سال به 9000 هزار تن در سال رسیده است.

معاون دریابانی مرزبانی ناجا با بیان اینکه کشت و توزیع مواد در افغانستان با هدف ترانزیت به کشورهای اروپایی صورت گرفته است، اظهار کرد: دولت های اروپایی هیچ گونه حمایتی را در رابطه با مبارزه با مواد مخدر انجام نمی دهند و ملت های اروپایی نیز در این خصوص، مطالبه ای از دولت های خود ندارند.

وی افزود: متاسفانه سازمان های بین المللی حمایت هایی که باید در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشته باشند را ندارند و جمهوری اسلامی ایران به تنهایی در این حوزه فعالیت می کند. ایران با توجه به همسایگی با افغانستان، در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر در مرزهای شرقی و جنوب شرقی قرار دارد و در نتیجه بار سنگین این مبارزه بر دوش نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران افتاده است.

سردار یعقوبی با بیان اینکه بیشتر قاچاقچیانی که اقدام به ترانزیت قاچاق مواد به داخل کشور می کنند، تابع کشورهای دیگر هستند، عنوان کرد: این افراد عموما از باندهای بین المللی قاچاق مواد مخدر هستند و با این وجود در سال جاری بیش از 70 تن کشف مواد مخدر در حوزه مرزهای شرقی داشته ایم. امید داریم با حمایت هایی که صورت می گیرد، بتوانیم ریشه این معضل را بخشکانیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی