گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو شورای بین المللی كارگروه ساماندهی مدل و لباس ایرانی اسلامی: تضاد کاری به جای همپوشانی در صنعت مد!

آرش پژمان با اشاره قوانینی که در حوزه مد و لباس وجود دارد، بیان کرد: نهادهایی که بر اساس قانون قرار بود این صنعت را پیش ببرند، نه تنها همسو با یکدیگر عمل نکردند، بلکه اقدامات یکدیگر را خنثی کرده‌اند.

1399/08/05
|
12:16
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع سودای مدلینگ و شرایط پیش رو در فضای مجازی و اینستاگرام و با حضور دکتر آرش پژمان عضو شورای بین المللی کارگروه ساماندهی مدل و لباس ایرانی اسلامی به روی آنتن رفت.

آرش پژمان با بیان اینکه صنعت مد در ایران پذیرفته شده است، در عین حال تصریح کرد: صنعت مد در ایران در چارچوب‌های مشخص و ضوابط مشخص پذیرفته شده است و اساسا وقتی در ایران کارگروهی به نام ساماندهی مد و لباس در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ایرانی داریم، به معنی پذیرش صنعت مد در کشور است.

*مد دارای ابعاد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است

وی درباره ورود دولت به عرصه مد و دلایل آن توضیح داد و بیان کرد: حوزه فرهنگ، حوزه اقتصاد، حوزه اجتماعی و تمام حوزه‌ها در کشور دولتی است و این مسئله منحصر به صنعت مد نیست. در همه دنیا وقتی شاخص‌های بورس بالا و پایین می‌رود، به صاحبان کلان سرمایه نگاه می‌کنند اما در ایران به دولت نگاه می‌شود و متاسفانه در حوزه فرهنگ اینگونه نیست.

عضو شورای بین المللی کارگروه ساماندهی مدل و لباس ایرانی اسلامی با بیان اینکه حوزه مد دارای ابعاد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است، اظهار کرد: وقتی از زوایای فرهنگی و اقتصادی مد غفلت می‌کنیم، این صنعت وارد حوزه‌های امنیتی و قضایی نیز می‌شود.

وی با اشاره قوانینی که در حوزه مد و لباس وجود دارد، بیان کرد: نهادهایی که بر اساس قانون قرار بود این صنعت را پیش ببرند، نه تنها همسو با یکدیگر عمل نکردند، بلکه اقدامات یکدیگر را خنثی کرده‌اند. از گذشته‌های دور تا به امروز یک عادت غلط داشتیم؛ تمام آدم‌های ضعیف و بی سواد در سریال‌ها و فیلم‌ها چادری هستند اما افراد روشن فکر و باهوش، غیر چادری هستند. این نشان می‌دهد بر خلاف برنامه ریزی‌هایی که در حوزه مد و لباس شده است، در نهادهایی همچون صدا و سیما خلاف آن حرکت کرده‌ایم.

پژمان به اقدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره و عنوان کرد: متاسفانه این وزارت خانه نسبت به واردات پوشاک از کشورهای مختلف از جمله ترکیه بی توجه است اما قوانین سختگیرانه‌ای درباره پوشاک مرتبط با عفاف و حجاب داریم و بلاهای زیادی بر سر تولیدکنندگان داخلی این حوزه آورده است. متاسفانه بخش‌های مختلفی که قرار بود در کنار هم باشند، بر ضد یکدیگر عمل کرده‌اند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی