گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك حقوقدان و وكیل دادگستری: بردن زنان معتاد به کمپ‌های ترک اعتیاد بدون خواست خودشان یا حکم دادگاه، عملی مجرمانه است

محمد کاظمی درباره مشکلاتی که در کمپ‌های ترک اعتیاد وجود دارد گفت: بعضی از کمپ‌های ترک اعتیاد، زنان معتاد را بدون اختیار و خواست خود زنان، به کمپ می‌برند که این مسئله کاملا فعل غیر قانونی است و جزو مصادیق مجرمانه آدم ربایی محسوب می‌شود.

1399/09/02
|
14:49
|

محمد کاظمی درباره مشکلاتی که در کمپ‌های ترک اعتیاد وجود دارد گفت: بعضی از کمپ‌های ترک اعتیاد، زنان معتاد را بدون اختیار و خواست خود زنان، به کمپ می‌برند که این مسئله کاملا فعل غیر قانونی است و جزو مصادیق مجرمانه آدم ربایی محسوب می‌شود.

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو در خصوص کمپ اعتیاد و ترک اعتیاد زنان با محمد کاظمی حقوقدان و وکیل دادگستری و دکتر فرید براتی سده مدیر کل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمد کاظمی با اشاره به اینکه در گذشته به معتادان به چشم جنایت کار نگاه می‌شد، گفت: امروزه برای اکثریت جامعه، بیمار بودن معتادان ثابت شده است اما با این وجود به چشم برخی از افراد همچنان همان نگاه سابق وجود دارد. در این راستا بعضی از صاحبان کمپ‌های ترک اعتیاد در خیابان‌ها به دنبال معتادین می‌گردند و آن‌ها را به زور به این کمپ‌ها می‌برند. سپس با خانواده آن‌ها تماس می‌گیرند تا هزینه کمپ را پرداخت کنند یا فرد معتاد را به دادگاه می‌فرستند و به این شکل به نوعی از خانواده‌ها باج می‌گیرند.

وی به مشکلاتی که در کمپ‌های ترک اعتیاد وجود دارد اشاره و عنوان کرد: بعضی از کمپ‌های ترک اعتیاد، زنان معتاد را بدون اختیار و خواست خود زنان، به کمپ می‌برند که این مسئله کاملا فعل غیر قانونی است و جزو مصادیق مجرمانه آدم ربایی محسوب می‌شود.

این حقوقدان و وکیل دادگستری با تصریح بر اینکه تنها بر اساس قانون، معتادین باید در کمپ‌ها یا مراکز ترک اعتیاد قرار گیرند، اظهار کرد: اگر فردی برای بردن معتاد مراجعه کند یا تماس بگیرد معتاد مجبور به این کار نیست و تنها در صورت وجود رای دادگاه، فرد معتاد باید به کمپ مراجعه کند.

وی با اشاره به کمپ‌های غیر مجاز ترک اعتیاد گفت: این کمپ‌ها از روش‌های غیر علمی و گاها با خشونت و برخورد، با معتادین رفتار می‌کنند که این موضوع نیز باید مورد توجه قرار بگیرد هر چند سامانه تلفنی برای این منظور توسط سازمان بهزیستی دایر شده است.

فرید براتی سده در ادامه به مراکز غیر مجاز ترک اعتیاد اشاره و بیان کرد: این کمپ‌ها به دلیل استقبال مردم در مواردی و با توجه به شرایطی که این کمپ‌ها دارند، همچنان فعالیت می‌کنند. در حقیقت این کمپ‌های غیر مجاز از استیصال و درماندگی مردم سوء استفاده می‌کنند و انواع و اقسام روش‌های غیر انسانی را دارند.

وی تصریح کرد: در دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های درمانی که برای مراکز مجاز تحت نظر سازمان بهزیستی فعالیت می‌کنند، ابدا روش‌های غیر اخلاقی و خشونت آمیز وجود ندارد و اگر خدایی نکرده مرکز دارای مجوز، چنین اقداماتی را انجام دهد، با آن شدیدا برخورد می‌کنیم.

مدیر کل دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی از اعمال نظارت بر مراکز ترک اعتیاد گفت و بیان کرد: سال 1397 حدود هفت هزار نظارت بر مزاکز اقامتی ترک اعتیاد داشتیم و تمام اطلاعات آن را به ستاد مرکز مبارزه با مواد مخدر ارائه دادیم.

وی ادامه داد: برای نظارت بر مراکز ترک اعتیاد، شهر به شهر و استان به استان سر زدیم و گزارش‌های آن را به سازمان بازرسی کل کشور ارائه دادیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی