گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو هیئت رئیسه كمیسیون بهداشت و درمان مجلس: سیاست های مشخصی در حوزه جمعیت در گذشته وجود نداشت

پمحمدبیگی با تصریح بر اینکه در حوزه جمعیتی، سیاست‌های مشخصی از قبل نداشتیم، اظهار کرد: این مسئله سبب شد متولدین دهه 60 با بحران‌هایی در حوزه‌های تحصیل، اشتغال و ازدواج روبرو شوند.

1399/09/03
|
12:09
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع حرکت تند جامعه به سمت کهنسالی و با حضور دکتر فاطمه محمد بیگی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و رئیس بسیج پزشکان به روی آنتن رفت.

فاطمه محمد بیگی با اشاره به علم جمعیت شناسی و نمودار هرم جمعیتی گفت: در هرم جمعیتی میزان افرادی که در سن خاصی و در بازه های چهار ساله قرار دارند به شکل یک نمودار کشیده می شود. این نمودار در کشورهایی که رشد متوازن اقتصادی و اجتماعی دارند معمولا استوانه ای است و این یعنی تعداد افراد در هر رده سنی تقریبا یکسان و تعداد سالمندان کمتر است.

وی با بیان اینکه در دهه های 50 و 60 نمودار ایران از پایین به شدت پهن بود، اظهار کرد: این بدان معنا است تعداد افراد زیر 15 سال به نسبت به افراد در سن کار و سالمند بسیار بیشتر بود. در دهه 60 بیشتر تولد را در تاریخ جامعه ایرانی را نشان می دهد و متولدین سال های 1364 و 1365 بیشترین متولدین تاریخ جمعیتی ایران هستند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت درمان مجلس درباره دلیل آن رشد زیاد بیان کرد: سیاست های رشد جمعیتی در دهه 60 مشخص و جامع نبود و یکی از دلایل آن عدم تدوین سیاست های جمعیتی در دهه های گذشته بود. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مسائلی که روی آن کار شد، کاهش فرزندآوری در ایران است و این اتفاق رقم می خورد.

وی افزود: در سال 1365 لایحه ای با عنوان تنظیم خانواده و سازمان بهداشت جهانی نیز از آن استقبال می کند. از آن زمان ایران در زمره کشورهایی قرار می گیرد که سیاست تحدید جمعیت را در پیش می گیرد. بعد از سال 1365 رشد جمعیت متولدین در ایران کاهش پیدا می کند و به همین جهت بچه های دهه 60 بیشتر از دهه های دیگر هستند.

رئیس بسیج پزشکان با تصریح بر اینکه در حوزه جمعیتی، سیاست های مشخصی از قبل نداشتیم، اظهار کرد: این مسئله سبب شد متولدین دهه 60 با بحران هایی در حوزه های تحصیل، اشتغال و ازدواج روبرو شوند اما خوشبختانه امروز سیاست های جمعیتی وجود دارد و در این راستا مقام معظم رهبری در سال 1393 سیاست های جمعیتی را ابلاغ کردند.

وی با اشاره به اینکه دهه شصتی ها در سن 30 تا 40 سال قرار دارند، گفت: این سن، بهترین زمان برای مفید بودن یک انسان است و این یک فرصت است. به عنوان نمونه بیشترین تعداد دانشمندان کشور، تعداد مدال های المپیادی و ورزشکاران را در دهه شصت داریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی