گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش: وزیران دولت روحانی مدارس دولتی را تضعیف کردند

سحر خیز در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: وزیران دولت روحانی در 8 سال گذشته مدارس دولتی را تضعیف کردند و مدارس غیر دولتی را دو برابر رشد دادند.

1400/03/22
|
12:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر ابراهیم سحرخیز، معاون سابق وزارت آموزش و پرورش و عضو هیئت علمی دانشگاه در گفتگوی تلفنی با برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد آموزش و پرورش و تعارض منافع، از مدارس خاص تا مدیران مالک گفت: در 8 سال دولت روحانی توسعه مدارس غیر دولتی به قیمت تضعیف مدارس دولتی اتفاق افتاده است.

وی تصریح کرد: امروز در توسعه مدارس غیر دولتی با دو عارضه کاهش کیفیت آموزشی و تشدید نابرابری‌های آموزشی مواجه شده‌ایم که هر دو این موارد معلول نگاه کاهشی به‌شان و منزلت مدارس دولتی است.

سحر خیز با انتقاد به عملکرد برخی افراد در آموزش و پرورش گفت: آقایان مهر محمدی و فانی قیم آموزش و پرورش نیستند که 35 سال است که خدمت می‌کنند و محبوبیت هم ندارند و دایم به آقای روحانی تاکید می‌کنند که تنها راه برون رفت از هزینه‌های سرسام آور آموزش و پرورش دولتی، توسعه مدارس غیر دولتی است.

وی با بیان اینکه وزیری که خودش مالک مدرسه است و در شورای عالی حضور دارد و خط و مشی برای رئیس جمهور تعیین می‌کند و دولت را قبضه کرده است باعث شده که در حق آموزش و پرورش دولتی ظلم شود گفت: از این عزیزان می‌خواهیم تا کنار بروند و بگذارند که آفتاب به آموزش و پرورش بتابد.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: متاسفانه گستره تعارض منافع در آموزش و پرورش وسیع است و اگر این گستره را بخواهیم ادامه دهیم متاسفانه تا سازمان پژوهشی و برنامه ریزی و چگونگی تالیف کتب درسی هم می‌رود.

وی با بیان اینکه سلامت و بهداشت و آموزش دو حق اجتناب ناپذیر هستند که نباید حق آموزش رایگان از دانش آموزان سلب شود گفت: اینکه آقایان در دفاع از توسعه مدارس غیر دولتی می‌گویند مردم باید حق انتخاب داشته باشند، یعنی یک فرد سالم را با فردی که معلول است بخواهیم در دو ماراتن بدوند، که حق انتخاب آزاد داشته باشند و این امکان پذیر نیست که یک دانش آموز مستضعف که پول کتاب ندارد با دانش آموزی که در مدارس غیردولتی تحصیل می‌کند حق انتخاب آزاد داشته باشند.

سحر خیز اظهار داشت: بر اساس آمار 2 میلیون و 486 هزار و 634 دانش آموز در مدارس دولتی و 2 میلیون و 19 هزار و 486 دانش آموز در مدارس غیر دولتی تحصیل می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: در حال حاضر502 هزار و 208 کلاس دولتی که 80. 7 درصد کلاسهای دولتی و 119 هزار و 738 هزار کلاس غیر دولتی که 19. 3 درصد کلاسها غیر دولتی هستند و میانگین تراکم کلاسها در مدارس دولتی 24. 8 درصد و در مدارس خصوصی و غیر دولتی 16. 4 درصد است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی