گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نایب رئیس كمیته كانون عالی شوراهای اسلامی كار: زور کارگران به بی قانونی دولت نمی‌رسد

خدایی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در بحث مصوبه افزایش دستمزد کارگران زور ما به عنوان نماینده جامعه کارگری به بی قانونی دولت نمی‌رسد.

1400/06/31
|
12:52
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ مهندس علی خدایی، نایب رئیس کمیته کانون عالی شوراهای اسلامی کار و عضو کمیته دستمزد شورای عالی کار با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد افزایش حقوق کارگران دربودجه 1401 گفت: بی قانونی دولت اجازه نمی‌دهد که احقاق حق کارگران انجام شود.

وی با بیان اینکه براساس بند 1 ماده 41 قانون کار دستمزد کارگران باید با توجه به نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی تعیین شود و براساس بند 2 این قانون دستمزد تعیین شده باید حداقل‌های یک زندگی متوسط که میزان آن توسط مراجع رسمی تعیین می‌شود را تامین کند، گفت: متاسفانه برای افزایش و تعیین این دستمزد در شورای عالی کار با بی قانونی طرف قوی که ترکیب شده از یک ترکیب کارفرمایی دولتی و خصوصی است مواجه می‌شویم و آنچه حق کارگران است محقق نمی‌شود.

خدایی در ادامه بر لزوم قوی بودن کارگران تاکید کرد و اظهار داشت: جامعه کاری بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد که باید با قوی کردن خود و بهره گیری از ظرفیت‌های خود و با متحد شدن تمام نقاط ضعف این جامعه بزرگ را برطرف کنند.

*** کارگران هیچ نقشی در نهادهای تصمیم‌گیر ندارند

نایب رئیس کمیته کانون عالی شوراهای اسلامی کار تصریح کرد: کارگران با وجودی که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند ولی هیچ نقشی در نهادهای تصمیم‌گیر ندارند، و آن بخشی از کارگران که عضو تشکل‌ها هستند تنها 12 درصد جامعه کارگری را تشکیل می‌دهند.

*** هیچ کارگری به هیچ وجه تهدید برای امنیت ملی کشور نیست

خدایی در ادامه با تاکید براینکه هیچ کارگری به هیچ وجه تهدید برای امنیت ملی کشور نیست و امنیت جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند برای آنها از همه چیز مهم تر است گفت: اگر تجمع یا اعتراض جمعی هم برقرار شده صرفا برای بیان مطالبات است.

وی در ادامه تصویب سبد معیشت، افزایش دستمزد کارگران و اصلاح آئین نامه تبصره 1 و 2 ماده 149 قانون کار را از جمله اقدامات شورای عالی کار به عنوان گروه کارگری مطالبه گر مطالبات کارگران عنوان کرد و بیان داشت: در سال گذشته در بحث مسکن کارگران برای اصلاح آیین نامه تبصره 1 و 2 ماده 149 قانون کار پیگیری‌هایی انجام شد.

خدایی افزود: این آیین نامه برای حل موضوع مسکن کارگران برای نهادهای مختلف حاکمیتی تکالیفی را در نظر گرفته بوده است که در سال‌های متمادی مورد فراموشی قرار گرفته بود که خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته این آیین نامه اصلاح شد و تکلیف وزارت مسکن، شهرداری و نهادهای مختلف را مشخص کرده است که پس از تصویب در شورای عالی کار نیاز به تصویب هیات وزیران دارد.

عضو کمیته دستمزد شورای عالی کار ابراز امیدواری کرد: با تغییر دولت، دولت جدید نسبت به تصویب این آیین نامه اقدامات لازم را انجام دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از اینکه هیچ یک از رسانه‌ها برای بیان درد کارگران به این قشر فرصت نمی‌دهند گفت: متاسفانه صدا و سیما برای 42. 5 میلیون نفر از جمعیت کشور حتی یک برنامه اختصاصی کارگری در شبکه‌هایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کند ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی