گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك كارشناس حوزه میراث: موزه‌ها طبق استانداردهای جهانی به روزرسانی شوند

مجدی در رادیو گفت وگو تأکیدکرد: اگر موزه‌های کشورمان را با استانداردها و شاخص‌های جهانی به روز رسانی نکنیم دچار مشکل می‌شویم و خود موزه‌ها هم موزه خواهند شد.

1401/01/16
|
10:36
|

عبدالرضا مجدی کارشناس حوزه میراث و کارشناس موسیقی اقوام در رابطه با اهمیت افزایش بازدید و اقبال مردم به موزه‌ها با برنامه «گفتگوی فرهنگی» رادیو گفت وگو مصاحبه تلفنی کرد.

مجدی با اشاره به اینکه بازدید کودکان و نوجوانان از موزه‌ها به صورت تورهای گردشگری تاثیرات زیادی بر آنها دارد گفت: بنده معتقدم که آموزش دوران ابتدایی یکی از ارکان مهم در تصمیم گیری مناسب برای آینده کودکان است.

وی با بیان اینکه موزه ما را به تاریخ متصل می‌کند افزود: خوشبختانه در سالهای اخیر موزه‌های متنوعی در کشورمان تاسیس شده اما فراموش نکنیم موزه همانقدر که برای بزرگسالان جذاب است باید برای کودکان و نوجوانان هم جذابیت داشته باشد.

کارشناس حوزه میراث در رادیو گفت وگو تأکید کرد: اگر موزه‌های کشورمان را با استانداردها و شاخص‌های جهانی به روز رسانی نکنیم دچار مشکل می‌شویم و خود موزه‌ها موزه خواهند شد.

مجدی با اذعان به نقش موثر و کلیدی مدارس، رسانه‌ها، موسسات آموزشی و خانواده در معرفی هرچه بیشتر موزه‌ها گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر زمینه ارتباطات مجازی بیشتر است بنابراین باید بین این نهادها تعامل و هماهنگی بیشتری شکل بگیرد.

کارشناس حوزه میراث تصریح کرد: شیء محور بودن موزه خیلی بدآموزی دارد یعنی اگر در یک موزه فقط و فقط اشیاء باشند و هیچ اتفاق خاصی نیفتد و هیچ علامت و نوشته‌ای هم زیر آن‌ها نوشته نشده باشد عملاً خاصیتی ندارد و مخاطب متوجه مباحث نمی‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی