گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

حاجی آبادی: ادبیات انقلاب اسلامی باید جهانی شود

یک پژوهشگر ضمن انتقاد از عملکرد ضعیفمان در قرن گذشته نسبت به تبیین ادبیات انقلاب اسلامی به ترسیم آینده این ادبیات پرداخت و گفت: ادبیات انقلاب اسلامی در آینده باید جهانی شود و با مردم دنیا ارتباط برقرار کند.

1401/01/22
|
08:52
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، رضا حاجی آبادی نویسنده و پژوهشگر و منتقد ادبی در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی و مدیر نشر «هزاره ققنوس» درمورد ماهیت و جریان سازی ادبیات تراز انقلاب اسلامی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» مصاحبه تلفنی کرد.

حاجی آبادی با بیان اینکه انقلاب اسلامی با فرهنگ عجین شده گفت: تفاوت انقلاب ما با سایر انقلاب‌های دنیا در همین بحث فرهنگ است اما انقلاب اسلامی بلافاصله درگیر جنگ تحمیلی شد و برای همین هم هنوز نتوانستیم بین ادبیات انقلاب اسلامی و ادبیات جنگ تفکیکی قائل شویم.

وی در رابطه با نسبت ادبیات با انقلاب اسلامی اظهارکرد: بسیاری از آثار ادبی که اوایل انقلاب منتشر شد توسط نویسندگانی بود که پیش از انقلاب زندگی می‌کردند.

این نویسنده معتقد است که با آمدن نویسندگان نسل نو انقلابی می‌توان گفت ادبیات انقلابی به وجود آمد اما هنوز اثر شاخصی که نماد انقلاب اسلامی ایران باشد و بتوان به عنوان یک اثر شاخص بین المللی از آن دفاع کرد وجود ندارد.

حاجی آبادی با تأکید بر اینکه علاوه بر لزوم تربیت نسل نویسنده، باید زمینه خلق آثار شاخص ادبی نیز فراهم شود گفت: استفاده از تکنیک و آموزش در حوزه نویسندگی باید در کنار احساس انجام شود.

مدیر نشر «هزاره ققنوس» ضمن انتقاد از عملکرد ضعیفمان در قرن گذشته نسبت به تبیین ادبیات انقلاب اسلامی به ترسیم آینده ادبیات انقلاب اسلامی نیز پرداخت و گفت: ادبیات انقلاب اسلامی در آینده باید جهانی شود و با تمام مردم دنیا ارتباط برقرار کند.

وی افزود: اگر انقلاب را محتوا در نظر بگیریم برای تولید اثر نیازمند قالب هستیم اما متاسفانه در قرن گذشته نتوانستیم متناسب با اتفاق بزرگی مانند انقلاب اسلامی، قالب خاصی را تولید کنیم و بیشتر به تظاهر و نمایشی از ارائه یک قالب خوب پرداختیم تا تولید یک اثر گرانسنگ ضمن اینکه ما در انتقال فرهنگ نیز به هیچ عنوان دنیای خارج از ایران را در نظر نگرفتیم.

حاجی آبادی با بیان اینکه ما در تمام آثار فاخر و بزرگ ادبیات جهان به هیچ عنوان شاهد رد پایی از دولتها نیستیم گفت: ما محتوای فرهنگ و ادبیات انقلاب اسلامی را باید با تکنیک و زبان روز به مردم دنیا معرفی کنیم.

این منتقد ادبی حوزه ادبیات انقلاب اسلامی با اذعان به وجود آثار ادبی خوب در حوزه انقلاب اسلامی برای ترجمه تصریح کرد: با این وجود اما هنوز یک اثر فاخر که با ماهیت انقلاب اسلامی تناسب داشته باشد را نداریم.


دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی