گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

دبیر گروه جامعه شناسی كشورهای اسلامی: متاسفانه از نقش تربیتی معماری اسلامی غافل شده ایم

دبیر گروه جامعه شناسی کشورهای اسلامی عنوان کرد : معماری اسلامی از آغاز با ساخت مسجد و هدف تربیت انسان ها بنا نهاده شد اما در جامعه فعلی نگاه ما به معماری فانتزی است و غفلت از این آموزه ها بسیار زیاد است.

1396/07/24
|
09:50
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع فرهنگ عدم کاربرد نشان های اسلامی-ایرانی در بناها و معماری معاصر با حضور دکتر حجت پناه ، دبیر گروه جامعه شناسی کشورهای اسلامی وابسته به انجمن جامعه شناسی ایران روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه حجت پناه معماری را به عنوان ویژگی معرفتی هر جامعه معرفی کرد و گفت : شرایط اقتصادی ، جغرافیایی و اقلیمی یک جامعه در معماری بسیار اهمیت دارد و بر جزئیات آن تاثیر گذار است.

وی افزود : زمانی که تمدن اسلامی در مدینه شکل گرفت ، معماری اسلامی با ساخت اولین مسجد به وجود آمد که نه تنها محل عبادت ، بلکه مکانی برای علم آموزی ، مشورت و تصمیم گیری بود که تمام این کاربردها در معماری مسجد در نظر گرفته شده بود.

دبیر گروه جامعه شناسی کشورهای اسلامی با بیان اینکه مهمترین ویژگی معماری اسلامی بعد توحیدی آن است ، عنوان کرد : در قوس بناهای اسلامی یک نقطه کانونی و محوری وجود دارد که نگاه اسلامی می گوید این خداوند است که بر عرش نشسته است.

حجت پناه اظهار کرد: واقعیت این است که معماری جدا از شرایط و ساختار اجتماعی نیست.در برهه ای زندگی می کنیم که در ساحت معرفتی دچار سردرگمی هستیم و نسبت به مدرنیته دچار تاخر فرهنگی هستیم.طبیعی است در چنین شرایطی معماری ما نیز دچار سردرگمی شود.

وی با تاکید بر اینکه معماری اسلامی با نمادها و المان ها و تداعی معناها نقش تربیتی بزرگی در انسان داشت ، اظهار کرد : متاسفانه ما از معماری غافل شده ایم و آن را یک هنر فانتزی می دانیم.بسته به نگاه فرهنگی و شرایط اجتماعی با معماری برخورد نمی کنیم.

حجت پناه افزود : نخستین گام سیاستگذاری در این حوزه به معنای هماهنگی تمام برنامه ها و اهداف است و لازمه آن نگاه علمی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی