گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

عضو كمیسیون سبك زندگی شورایعالی انقلاب فرهنگی: گاهی تناقضی میان ایدئولوژی خودی و مهاجم احساس نمی کنیم

عضو کمیسیون سبک زندگی شورایعالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد : در شرایط فعلی با پیچیدگی رسانه های امروز گاهی تفاوت و تناقضی میان تهاجم و سرمایه داخلی احساس نمی شود و مقابله ای با آن صورت نمی گیرد.

1396/08/01
|
11:21
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت وگو با موضوع (سلامت فرهنگی و چالش های پیش روی آن ) با حضور حسن مرادی ، رئیس بسیج فرهنگیان کشور و دکتر مصطفی مصلح زاده عضو کمیسیون سبک زندگی شورایعالی انقلاب فرهنگی روانه آنتن شد.

در آغاز برنامه مرادی فرهنگ را زیربنای ابعاد مختلف زندگی بشر دانست و اظهار کرد : بخش مهمی از سلامت فرهنگی به زیرساخت های فکری مرتبط است.از این رو صدمه به زیرساخت ها ، سبب تولید مشکلات در روساخت ها که همان مسائل فرهنگی است می شود.

وی از دفاع مقدس به عنوان اوج شکوفایی سلامت فرهنگ ایران نام برد و بیان کرد : فرهنگ جهادی و بسیجی و تمام ابعاد سلامت فرهنگی در جبهه ها خود را نشان داد و به همین دلیل قدرت تعالی بخشی به انسان ها را بسیار جدی و با ظرفیت بسیار بالا داشت.

رئیس بسیج فرهنگیان کشور عنوان کرد : سطح بالای شعور ، هوشمندی و دانش مردم کشورمان سبب تولید و باز تولید فرهنگی در طول تاریخ می شود که سبب ماندگاری ما شده است.

مرادی تغییرات ابزارها و ساختارهای انتقال فرهنگ را متفاوت با گذشته دانست و اظهار کرد : نگرانی ما این است که ساختارهای ما به تناسب نیازهایی که ما با آن در ابعاد و سطوح مختلف روبرو هستیم ایجاد نشده است.در واقع در مقطع کنونی با سطح متنوع و گسترده از مواجهه در عرصه فرهنگی هستیم و باید تمام ظرفیت ها و منابع انسانی را برای رویارویی با این موضوع آماده کنیم.

در ادامه برنامه مصلح زاده عنوان کرد : فرهنگ همواره مسیر خود را طی می کند اما وقتی ایمپوت ها و چالش هایی از طریق رسانه ها ، مسافرت و ارتباط با توریسم و علوم و تکنولوژی نوین وارد فرهنگ می شوند ، از مسیر ثابت خود خارج می شود.

وی تصریح کرد : وقتی جامعه با چالش جدید روبرو می شود اگر امکان گزینش داشته باشد احساس خطر نخواهد کرد.به عنوان مثال وقتی اسکندر و مغول وارد ایران شد و حکومت کردند نتوانست فرهنگ و ایدئولوژی خود را بر ما غالب کند چون ما انتخاب نکردیم اما ایدئولوژی اعراب که اسلام بود را پذیرفتند.

عضو کمیسیون سبک زندگی شورایعالی انقلاب فرهنگی یادآور شد : در شرایط فعلی ایدئولوژی های مهاجم برخی امکان انتخاب را به ما نمی دهند یعنی آنقدر متنوع و از راه های مختلف وارد می شود که گاهی اصلا متوجه نمی شویم این ایدئولوژی مهاجم است و این پیچیدگی رسانه های امروز است که باعث می شود حتی تفاوت و تناقضی میان تهاجم و سرمایه داخلی احساس نشود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی